23 Септември, 2020
0.0583

Тешка есен ја чека Европа, предупредува СЗО

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Септември, 2020

Смртноста со Ковид-19 се очекува да се зголеми во Европа во текот на октомври и ноември и дека тие месеци ќе бидат „многу тешки“ во однос на епидемијата.

Ова го предвидува Светската здравствена организација. 

Бројот на заразени во Европа сега е во пораст, но бројот на жртви на дневна основа е релативно стабилен. 

Во 55 европски држави минатиот петок се регистрирани повеќе од 50.000 нови инфекции за еден ден.

Франција во еден ден имаше над 10.000 заразени. 

Во светот има повеќе од 29 милиони случаи на Ковид-19 и повеќе од 924 илјади починати.

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза