04 Април, 2020
0.0294

ТЕСТИРАНИ 13 ЛУЃЕ: Словенија може да ги затвори границите

Објавено во: Балкан 24 Февруари, 2020

Премиерот на Словенија,  Марјан Шарец денес изјави дека Словенија е подготвена и да ги затвори границите ако се зголеми ризикот за влез на коронавриусот во земјата, јавуваат словенечките медиуми.

Здравствените власти денес потврдија дека вкупно 13 луѓе досега во Словенија се тестирани за новиот коронавирус и сите тестови покажале негативен резултат.

Според словенечкиот премиер во оставка, словенечката влада и здравствените институции дневно ги следат настаните поради веројатниот ризик дека вирусот може да се појави во Словенија.

Постојат и сценарија за понатамошни активности, па и ангажирање на цивилната заштита и полицијата ако дојде до поголема бројка на заболени, но сите тие мерки треба да се применат во однос на тоа како ќе се развива ситуацијата. 

Можеби ќе ве интересира

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома