10 Август, 2020
0.0389

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

Објавено во: Балкан 06 Јули, 2020

Татјана Гудиќ (15), Марија Фекете (17) и Божидарка Џукиќ (23) загинаа кога нивниот пријател Михајло Сабадош (23) изгубил контрола над возилото „Рено“, тоа слетало од патот и се превртело во каналот.

Ужасната сообраќајна несреќа се случила минатата ноќ околу 3.30 часот на патот меѓу Кула и Руски Крстур, кога возилото „Рено Меган“ во кое биле трите другарки слетало во дренажен канал.

Јован В. (18) и М. С. (14) исто така се здобиле со сериозни повреди, додека возачот на автомобилот Михајло Сабадоиќ (23) е полесно повреден. По несреќата, утврдено е дека тој возел пијан, а му биле измерени 1,5 промили алкохол во неговата крв.

„Шест млади се враќале од приватна забава и сите биле во еден автомобил. Сабадош бил зад воланот, а се претпоставува дека тој требало да ги однесе пријателите дома, бидејќи не сите се од истото место. Сепак, на патот меѓу Кула и Руски Крстур, тие слетаа од патот, се превртеа и завршија во канал. „Реното“ беше целосно смачкана“, вели извор на весникот и додава дека на местото на несреќата починале Божидарка Џукиќ и Татјана Гудиќ, додека нивната пријателка Марија Фекете била извлечена од автомобилот жива, но таа починала во болницата во Сомбор.

Две повредени тинејџерки се пренесени во Детската болница на КЦ Војводина, а лекарите се борат за нивните животи.

„Рбетот на младиот човек е повреден, а белите дробови му се прободени. Тој е на респиратор, додека Милица е во кома. И двајцата се во критична состојба“, објаснил изворот и додал дека еден од нив бил опериран. 

Истрагата на местото на несреќата траела со часови, а се претпоставува дека Михајло Сабадош возел пребрзо, како и дека неговото пијанство придонело за несреќата. 

Вишото обвинителство од Сомобор наредило на Сабадош да му биде одреден притвор до 48 часа, по што ќе биде сослушан. Тој е обвинет за сериозно дело против безбедноста во сообраќајот.

Бојан В., братот на повредениот Јован, изјавил дека неговиот брат се забавувал со друштвото на таа кобна вечер.

„Се надеваме дека тој ќе преживее. Тоа беа добри девојки, пријатели, многу ми е жал. Требаше да излезам со нив, но решив да останам дома затоа што идното утро имав работа“, кратко изјавил братот на повредениот млад човек.

Божидарка Џукиќ, која загина во несреќата, наводно била во врска со Михајло Сабадош, кој управувал автомобил. - Таа беше добра девојка, и остави зад себе тригодишна ќерка. Страшна, голема трагедија - изјавија мештаните на Руски Крстр.

фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот