14 Јули, 2024
0.0241

ТРГОВИЈАТА ЌЕ СЕ ПРЕФРЛИ НА ИСТОК: Која земја станува водечки пазар на злато?

Објавено во: Економија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Сингапур станува водечки пазар на злато.

Kaко што објави Светскиот совет за злато, Сингапур ќе стане водечки центар за злато, затоа што трговијата ќе се префрли на исток. 

„Една клучна причина е тоа што потрошувачката на злато во големите економии во развој расте, а повеќето од тие пазари се концентрирани во Азија“, изјави Шаокаи Фан, претставник на азиско-пацифичкиот и глобалната централна банка.

Близината до оние централни банки, кои активно го купуваат златото, е уште еден фактор.

Меѓу централните банки, Народната банка на Кина беше најголемиот купувач на злато во 2023 година. Кина е најголемиот светски потрошувач на злато, а нејзината централна банка е најголемиот купувач на шипки додека земјата се обидува да ги зголеми своите златни резерви.

Јужна Кореја го има најостриот квартален пораст на купувањето злато во повеќе од две години.

Сингапур е во непосредна близина на околу 25 отсто од светските центри за снабдување со злато како што се Кина, Австралија, Индонезија, Филипините, Папуа Нова Гвинеја и Лаос.

Инаку, во 2020 година најмногу злато купиле Турција, Индија и Русија.

foto freepik.com/EyeEm

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ВОДАТ ТУРИСТИЧКИОТ БУМ ВО ЕВРОПА: Koлкав прилив ќе има на континентот?

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ВОДАТ ТУРИСТИЧКИОТ БУМ ВО ЕВРОПА: Koлкав прилив ќе има на континентот?

СТАНУВА ЗБОР ЗА СКОРО 40 ПРОФЕСИИ: Шведска бара работници

СТАНУВА ЗБОР ЗА СКОРО 40 ПРОФЕСИИ: Шведска бара работници

Д-Р ГЕОРГИЕВА ЈОВЕВСКА ЕДНА ОД ГОДИНЕШНИТЕ “НАЈУСПЕШНИ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ” ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДРЖАВАВА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА

Д-Р ГЕОРГИЕВА ЈОВЕВСКА ЕДНА ОД ГОДИНЕШНИТЕ “НАЈУСПЕШНИ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ” ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДРЖАВАВА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА

НОВИ ЦЕНИ: Од септември поскапуваат билетите за воз во Србија

НОВИ ЦЕНИ: Од септември поскапуваат билетите за воз во Србија

ПУТИН ПОТПИША: Русија го зголеми данокот на добивка

ПУТИН ПОТПИША: Русија го зголеми данокот на добивка

СЛОВАЧКА, УНГАРИЈА, БУГАРИЈА: Земји каде висок процент од граѓаните не можат да си дозволат пристоен оброк

СЛОВАЧКА, УНГАРИЈА, БУГАРИЈА: Земји каде висок процент од граѓаните не можат да си дозволат пристоен оброк

ГРАДОВИ СО НАЈВИСОКИ ПЛАТИ: САД и Швајцарија се на врвот

ГРАДОВИ СО НАЈВИСОКИ ПЛАТИ: САД и Швајцарија се на врвот

БРИКС МОЖЕ ДА ФОРМИРА СВОЈ ПАРЛАМЕНТ: Какви планови има Путин?

БРИКС МОЖЕ ДА ФОРМИРА СВОЈ ПАРЛАМЕНТ: Какви планови има Путин?

КУЌИТЕ ПОСКАПУВААТ: Речиси третина од жителите на EУ живеат под кирија

КУЌИТЕ ПОСКАПУВААТ: Речиси третина од жителите на EУ живеат под кирија