20 Февруари, 2019
0.3387
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Објавено во: Свет 21 Септември, 2018

Во Швајцарија, земја позната по голем број на референдуми и изјаснување на грашаните за прашања од се и сешто, в недела ќе се гласа масовно по три иницијативи кои, сепак, не се „од животно значење“, но секако би можеле да гоп подобрат секојдневието.

За првото прашање еко-активистите собраа 100.000 потписи, а се однесува на праведно производство на храна , кое во предвид ќе го зема и доброто на животните , како и против фрлање вишоци на храна. Вториот референдум протежиран од земјоделците се однесува окрупнувањето на производството на храна , со кој би им се дала поголема поддршка на малите и средни фарми во Швајцарија , а во него се предлага и забрана за употреба на ГМО технологија.  Владата го иницираше третиот со кој сака да се консултира со граѓаните за статусот на велосипедските патеки , односно длаи тие да бидат еднакво третирани со пешачките и планинарските патеки.

Во Швајцарија на референдум се излегува за се и сешто - од ограничување на менаџерските бонуси, носењето бурки па до телевизиските претплати и уставната дефиниција на бракот, но често нема доволна излезност, односно не се постигнува цензус, а и резултатите се неизвесни која опција ќе надгласа.


Можеби ќе ве интересира

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?