09 Јуни, 2023
0.0270

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Kaко што објави Бугарското национално радио (БНР), бугарски туристи откажале патување во Македонија, бидејќи се плашеле од каменување на автобусите. 

Пренесуваат изјави од пријавените туристи кои со агенцијата „Осогово“ од Ќустендил требало да патуваат во Македонија, но го откажале патувањето.

Информацијата ја потврдил и директорот на агенцијата, Христо Абаџиев кој кажал дека на дел од пријавените им се вратени парите, а останатите ги однеле во Кремиковскиот манастир и во обиколка на знаменитостите околу Софија.

Во прилогот на БНР се наведува дека екскурзијата на туристичката агенција е откажана пред неколку дена по коментарите дека во Македонија имало случаи на каменување на автобуси со бугарски туристи. Според нивните информации, лесно било да се патува до Крива Паланка, но понатаму биле можни вакви инциденти.

Официјално нема информации за таков однос кон бугарските туристи, коментарите се меѓу бугарските тур-оператори. Жителите на Ќустендил кои имаат пријатели и роднини во Северна Македонија велат дека односот кон Бугарите со двојно државјанство, благо речено, не е добар“, објави БНР.

Од македонското МВР, пак, неофицијално велат дека такви случаи на каменување на автобуси со бугарски туристи во земјава не се пријавени. Односите меѓу двете земји не се на завидно ниво, а на 4 февруари, на денот на раѓањето на херојот Гоце Делчев, бугарски државјани направија инцидент на граничниот премин Деве Баир. Тие навредуваа полицајци, по што полицијата ги уапси и казни. 

Можеби ќе ве интересира

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“