23 Мај, 2019
0.0366

Велешани отвориле лажна веб-страница на БиБиСи

Објавено во: Македонија 09 Февруари, 2019

Британски медиуми денеска објавуваат дека здружена мрежа од еден македонски град, најверојатно Велес, отворила лажна веб-страница на јавниот информативен сервис БиБиСи заради ширење на лажни вести.

Лажната веб-страница на БиБиСи објавува статии за промовирање на Доналд Трамп и промовирање анти-исламска пропаганда, a потоа вестите се шират на социјалните мрежи. Седиштето на сајтот се води како да е во Индија.

Истражувањата покажуваат дека веб-страницата bbc-edition.com, која постои два месеци, може да биде поврзана со еден македонски град познат по објавувањето на сензационалистичките вести за да генерира готовина од рекламирање, најмногу преку Google..

Покриеноста на сајтот е дизајнирана да им се допадне на корисниците на десничарски социјални медиуми во САД. Многу од приказните се критични за абортусот или исламот, а други се фокусираат на Ненси Палоши, претседателот на демократите, која стана еден од најистакнатите противници на претседателот Трамп.

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање