31 Јули, 2021
0.0234

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Германците обвинија за „лажна пандемија“

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Септември, 2020

Германците се против мерките воведени поради коронавирусот. 

Тие тврдат дека ова е „лажна пандемија“. 

Протестите се одржаа во неколку германски градови вчера, и беа мирни. 

Над 10.000 луѓе се собрале во Минхен, двојно повеќе од она што било пријавено.

Претходно полицијата во градот запрела една поворка, затоа што учесниците не се придржувале до мерките за носење на заштитни маски.

Организаторите на протестите, здружените „Кеурденкен 089“ ги повикало учесниците на поворката да се одделат и повторно да се соберат на Терезиино поле, центарот на денешните протести.

Говорниците на протестите ја обвиниле германската влада за ширење страв од лажна пандемија и лишување од човековите права. 

Поединци носеле маици на кои пишувало „Против обврската за вакцинација, државно насилство, нечесни медиуми и предавници на народот“.

Синдикати и мировни здруженија организирале антипротести, главно против екстремно десничарските сили, кои обично заедно маршираат во протестите против владините антикорупциски мерки.

Во Германија 9.427 луѓе починаа од коронавирусот. Ковид -19 е дијагностициран кај повеќе од 260.000 луѓе. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил