22 Септември, 2020
0.0510

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

Објавено во: Свет, Корона Вирус 10 Август, 2020

Том Лоутон, лекар од Јоркшир трчал 35. километри до работа и назад носејќи маска, за да докаже дека теориите на заговор за недостаток на кислород додека ја носиме маската не се точни.

Oдлучил да трча со маска за да им покаже на луѓето со респираторни проблеми, кои се плашат дека заради маската ќе имаат проблеми со дишењето, дека немаат причина да се грижат. Тој измерил дека нивото на кислород под маската никогаш не паѓа под 98 отсто.

Во неговиот експеримент, лекарот користел пулсиран оксиметар, инструмент што го мери нивото на кислород што го прима телото.

„Бидејќи сум здрав и во кондиција, решив да трчам затоа што така користам 10. пати повеќе кислород отколку кога седам. „Ако можам да покажам дека дури и тогаш нивото на кислород не паѓа, тогаш луѓето со респираторни проблеми ќе видат дека е безбедно да се носат маска“, објаснил Лотон.

Лекарот заклучил дека само со носење маска се заштитуваме од опасниот вирус. 


Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза