27 Мај, 2024
0.0237

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

Објавено во: Свет 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Украина објави дека го погодила рускиот брод Комуна на Крим.

Украинската војска во неделата објави дека директно го погодила и оштетила спасувачкиот брод на руската морнарица во Севастопол, на полуостровот Крим, дом на Црноморската флота.

Дмитро Плетенчук, претставник на украинската морнарица, бродот Комуна е погоден додека бил закотвен во Севастополскиот залив вчераутро и „јасно е дека сега (…) не е во состојба да извршува мисии“. Украинските вооружени сили  известија дека станува збор за еден од најстарите бродови на руската морнарица, лансиран во 1913 година кој сè уште во служба. Украина уништи повеќе руски бродови досега. Руската инвазија на Украина влезе во трета година. САД одобри нова воена помош за Украина. 

фото X


Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби