19 Јуни, 2021
0.0222

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Април, 2021

Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарда дози вакцини на црниот пазар. 

Тие вредат 15,4 милијарди евра на црниот пазар, информираше Европската комисија при презентирање предлози за подобрување на борбата против организираниот криминал. Најголем дел од европски криминални групи (70 проценти) ги спојуваат своите активности со економијата и ги „перат“ стекнатите финансиски средства, 60 проценти учествуваат во корупција, 80 проценти користат законски бизнис за своите злодела.

ЕК планира да ја подобри полициската соработка до 2025 година, да инвестира дополнителни сили во борба против големи криминални активности. 

Неопходно е да се разгледа дел од европското законодавство поврзано со борбата против организираниот криминал.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ БОДРИ НЕГОВИТЕ МОМЦИ ПРОТИВ РУСИЈА - Ериксен излезе од болница и веднаш ја посети репрезентацијата

ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГИ БОДРИ НЕГОВИТЕ МОМЦИ ПРОТИВ РУСИЈА - Ериксен излезе од болница и веднаш ја посети репрезентацијата

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ДВОЈНО ПОГОЛЕМ - еве што кажуваат научниците за индискиот сој

РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ДВОЈНО ПОГОЛЕМ - еве што кажуваат научниците за индискиот сој

НАЈНОВА СТУДИЈА - луѓето кои прележле ковид не се заштитени на долг рок, вакцината е многу посигурна

НАЈНОВА СТУДИЈА - луѓето кои прележле ковид не се заштитени на долг рок, вакцината е многу посигурна

ОД АСТРАЗЕНЕКА И ОД ЏОНСОН И ЏОНСОН - ЕМА открила 415 случаи на згрутчување на крвта

ОД АСТРАЗЕНЕКА И ОД ЏОНСОН И ЏОНСОН - ЕМА открила 415 случаи на згрутчување на крвта

(ВИДЕО) ЗЛАТЕН ТОАЛЕТ, БАР, СПАЛНИ СОБИ: Со што уште располага авионот на Владимир Путин?

(ВИДЕО) ЗЛАТЕН ТОАЛЕТ, БАР, СПАЛНИ СОБИ: Со што уште располага авионот на Владимир Путин?

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

Во оваа земја луѓето не сакаат да се вакцинираат и Владата ги продава вакцините

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Ова е моментот кога паѓа гондолата од жичарницата во Италија, видеото обелоденето по три недели

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА: Ова е моментот кога паѓа гондолата од жичарницата во Италија, видеото обелоденето по три недели

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето