28 Февруари, 2021
0.0213

Во ГОБ „8 Септември“ веќе е преполно со најтешки пациенти, најмногу примени од Струмица

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2020

Во Ковид-центарот во Градската општа болница „8 Септември“, каде има капацитет за најмногу 50 пациенти, до утринава до 8.00 часот има 42-ца хоспитализирани со Ковид-19, потврди за Фактор, директорот, д-р. Христијан Костов.

-До 14.00 часот болничките кревети ќе бидат целосно исполнети. Нема повеќе место. Од утринава примив безброј телефонски повици за да хоспитализираме болни од ковид, но еве велам дека сè пополнето. Најмногу пациенти, освен од Скопје, се примени од Струмица и тоа станува збор за исклучително тешки случаи. А, ГОБ „8 Септември“ мора да функционира со сиот свој капацитет, и технички и кадровски, за пациенти кои не се заразени со коронавирусот, појаснува д-р. Костов.

Инаку, епидемиолошката слика во Струмица е повеќе од алармантна. Од ден на ден бројот на новозаразени е сè поголем, а само вчера беа регистрирани рекордни 21 случаи позитивни на вирусот. Во Струмичката болница, пак, двајца лекари, три медицински сестри и двајца вработени во администрацијата се позитивни на вирусот и во моментов се во изолација. Во Градот има 168 активни случаи на ковид.

Истовремено, како што појаснува д-р. Костов, ако состојбата дополнително се влошува и во случај Владата да побара ГОБ „8 Септември“ да го зголеми капацитетот, тие како болничка установа се целосно подготвени.

Вчера министерот за здравство алармираше дека во моментов во болниците низ Македонија има 414 хоспитализирани пациенти, што е најмногу по јули годинава. Според епидемиолозите, ако се преполнат болничките капацитети ќе има целосен колапс на здравствениот систем и стравуваат дека може да станеме Италија, која беше првиот европски епицентар на корона вирусот, кога по болничките ходници умираа луѓето. 

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Се бара притвор за двајца демонстранти

Се бара притвор за двајца демонстранти

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот