11 Мај, 2021
0.0260

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Руската економија e фрлена на колена, затоа што доживеа загуба од 14 милијарди долари. 

Очекуваат буџетскиот дефицит на крајот на годината да биде скоро пет проценти од бруто домашниот производ (БДП).

Заменик-министерот за финансии, Владимир Количев изјави дека рускиот федерален буџет има загуба од повеќе од 1.000 милијарди рубли (скоро 14,2 милијарди долари) како резултат на пандемијата на коронавирус, објави порталот „Банкар“.

Количев рече дека руската економија се соочува со тежок период поради пандемијата, пренесе „Анадолија“. 

„Според преземените мерки заради КОВИД 19, загубата на приходите од извозот на нафта и природен гас во рускиот федерален буџет надмина 1.000 милијарди рубли (скоро 14,2 милијарди долари)“, рече Количев. 

Кажа дека буџетскиот дефицит главно се планира да се затвори преку задолжување.

Тој изјави дека тие не сакаат за потрошувачките цели да ги користат државните резерви.

Ваков проблем имаат многу земји во светот. 

Во Европа неколку држави влегоа во рецесија, а се зголеми и невработеноста. 

Можеби ќе ве интересира

Горивата од денес ги плаќаме по овие цени

Горивата од денес ги плаќаме по овие цени

Бектеши: Свадби на крајот на мај или почетокот на јуни

Бектеши: Свадби на крајот на мај или почетокот на јуни

Владата следната година ќе треба да најде 83 милиони евра за резервно гориво

Владата следната година ќе треба да најде 83 милиони евра за резервно гориво

Интервју Серафимовски од "Гранит": Од седум експресни патишта на кои се работи, само еден го гради домашен конзорциум

Интервју Серафимовски од "Гранит": Од седум експресни патишта на кои се работи, само еден го гради домашен конзорциум

Кој е „ексклузивниот“ акционер чии акции „Уготур“ ги плати двојно поскапо од последната пазарна цена?

Кој е „ексклузивниот“ акционер чии акции „Уготур“ ги плати двојно поскапо од последната пазарна цена?

ВЛАДАТА УШТЕ НЕ МУ НАШЛА НАСЛЕДНИК - Пауновски го чека решението за разрешување и ќе се пријави за старото работно место во тетовската УЈП

ВЛАДАТА УШТЕ НЕ МУ НАШЛА НАСЛЕДНИК - Пауновски го чека решението за разрешување и ќе се пријави за старото работно место во тетовската УЈП

Ме држат на „црно“ се дури не најавам дека ќе си заминам: Македонија никако да стави крај на ваквото работење

Ме држат на „црно“ се дури не најавам дека ќе си заминам: Македонија никако да стави крај на ваквото работење

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Mинималната кошничка поскапе

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Mинималната кошничка поскапе

СКОКААТ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА: Еуросупер БС-95 оди нагоре за 1,5, другите горива за еден денар

СКОКААТ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА: Еуросупер БС-95 оди нагоре за 1,5, другите горива за еден денар