22 Септември, 2020
0.0396

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Август, 2020

Коронавирусот e најден и во пилешки крилца увезени од Бразил.

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран и позитивен на коронавирус. 

Ова го соопштија денеска локалните власти во јужниот кинески град Шенжен, предупредувајќи дека загадената храна може да предизвика појава на нови случаи со корона кај луѓето, објави Ројтерс.

Локалната контрола тестирала површина од пилешки крилца при рутинска проверка на месото и морските плодови увезени од јуни годинава, откако се појави нов кластер во Пекинг поврзан со пазар за храна во градот.

Здравствените власти во Шенжен ги откриле и ги тестирале сите кои биле во контакт со загадената храна, и сите резултати се негативни.

Во Кина вирусот стигнал и од Еквадор. 


Властите во градот Вуху откриле дека пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. 

Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа на увезените шкампи.

Во светот сега има 20.9 милиони заразени, а во Кина од вирусот починаа 4.634 луѓе. Потврдени се повеќе од 84.000 заразени. 

Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?