22 Септември, 2020
0.0217

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Август, 2020

На секои седум минути по еден човек умира од коронавирусот.  Ваква е состојбата во Иран. 

Министерство за здравство на Иран објави дека досега починале 14.405 луѓе, додека Би-Би-Си зборува за скоро 42.000 жртви.

Бројот на заразени е скоро двојно поголем од официјалниот број.

Коронавирусот е потврден кај 451.024 луѓе, а не 278.827.  Иран е најтешко погодената земја од коронавирус на Блискиот Исток.

Во последните неколку седмици Иран се соочи со раст на бројот на заразени.

Првиот смртен случај во Иран е регистриран на 22 јануари. 

Поминал скоро еден месец пред официјално да се објави дека коронавирусот се појавил во земјата.

Во Ирак пак мртвите се погребуваат во пустина, и секој ден има по 80 тела. 

СЗО предупреди дека е можно никогаш да не се најде решение за коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза