16 Јануари, 2021
0.0222

Во пет чекори го победија коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Ноември, 2020

Во пет чекори Финците го победија коронавирусот. 

Оваа земја е единствената во ЕУ каде бројот на нови случаи е намален во последните 15. дена.

Финска се вбројува во земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата.

Универзитетот Џон Хопкинс, објави дека стапката на инфекција не е толку ниска во ниту една друга земја во Европа.

Финска избегна второ затворање и успеа да ја контролира стапката на ширење на заразата, што е пет пати помала од просекот на ЕУ.

Во Финска се регистрирани 21.216 заразени и 375 починати. 

За споредба, во Данска се регистрирани 70.152 заразени и 781 жртви, додека во Словачка бројот на заразени луѓе е 95.257, а 644 луѓе починаа.

Moнголија, Фарски Острови, Камбоџа, Сејшели, Макао, Лаос се дел од земјите каде нема ниту еден починат од вирусот. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло