15 Јануари, 2021
0.0188

Во светот скоро 18 милиони заразени со коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Август, 2020

Во светот има 17.7 милиони заразени со коронавирусот. 

Досега над 11 милиони луѓе го победиле вирусот. 

САД, Бразил и Индија имаат најмногу заразени со Ковид -19. 

Во САД има скоро 5 милиони, во Бразил 2.6, а во Индија 1.7 милиони инфицирани. 

Зад нив се Русија, Јужна Африка, Мексико, Перу, Чиле, Шпанија и Иран. 

Од СЗО опоменаа дека со децении ќе се чувствуваат последици од пандемијата. 

Германскиот парламентарец и здравствен експерт Карл Лаутербах за весникот Шпигел вели дека германската стратегија за коронавирус мора да се промени. 

Наместо трагање по контакти, тој бара да се посвети поголемо внимание на оние „супер - распрскувачи“. 

Експертот вели дека најголема грижа му е вториот бран, кој веќе се шири. 

Во светот, Монголија, Еритреја, Фарските острови, Сејшели, Бутан и други, уште немаат починати од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина