22 Септември, 2020
0.0170

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Август, 2020

Неизвесно е дали оваа зима ќе ја има првата вакцина против коронавирусот, а Оксфорд универзитетот подгрева надеж. 

Првите клинички испитувања се извршени на повеќе од 1.000 волонтери и дадоа одлични резултати. 

Вакцината овозможува силен имунолошки одговор, создавање антитела кои можат да го победат вирусот на короната и незначителни нус појави. 

Британската Влада која е еден од спонзорите на проектот објави  дека ќе ја одобри вакцината кога испитувањата ќе покажат дека таа е потполно безбедна.

Оксфордскиот тим во создавање на вакцината соработува со британско-шведската мултинационалната фармацевстка компанија Астра Зенека. 

Истражувањата во моментов се во трета фаза, а се прави тестирање на 10.000 луѓе во Британија, Бразил и Јужна Африка, по што ќе следува и тестирање на 30.000 доброволци од Соединетите Американски Држави.

Русите и Кинезите исто така создадоа вакцина и таа се тестира. 

По 15 август во Русија вакцината ќе може да ја примат повеќе луѓе. 

Се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат вакцините пред да му ги дадат некому, вели американскиот имунолог Ентони Фаучи. 

Според него, да се каже дека вакцината е спремна за дистрибуција пред да биде тестирана, е проблем. 

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Д-р Предраг Кон од Србија. 

Најверојатно ќе бидат во употреба, додаде тој, оние вакцини кои влегоа во третата, или пристапија кон третата фаза на истражување.

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза