27 Септември, 2023
0.0244

ВРИЕ ВО ПАЗАРНИОТ ИНСПЕКТОРАТ - инспектори и вработени бараат итна средба со премиерот, потпишуваат и петиција, а дел се тргнати и кон Скопје

Објавено во: Македонија 23 Април, 2021

Добивај вести на Viber

Врие во Државниот пазарен инспекторат, по изјавата на премиерот Зоран Заев дека ќе покрене постапка за разрешување на директорот на ДПИ, Стојко Пауновски, од владините служби кои се за тоа задолжени. 

Вработени во Државниот пазарен инспекторат, како и инспектори, се во шок по изјавата на премиерот. 

Тие бараат итно средба со премиерот Зоран Заев, на која ќе побараат од него да ја преиспита ваквата своја најава за смена на Пауновски.

Тие се револтирани од ваквите најави, а според нашите информации, дел од вработените во ДПИ од регионалните одделенија на Инспекторатот, веќе се тргнати кон Скопје, со цел да го искажат својот револт и несогласување со ваквата најава. 

Според нашите информации, инспекторите веќе почнале да потпишуваат и петиција, со која бараат да се преиспита ваквата најава за разрешување на директорот на ДПИ, Стојко Пауновски.

„Ваков директор како Пауновски, чесен, одговорен и професионален, сме немале во изминатите 30 години“, велат за Фактор дел од инспекторите на ДПИ, кои најавуваат дека наскоро ќе ја објават и јавно петицијата што ќе ја потпишат.

Како што е познато, откако Пауновски, за Фактор изјави дека нема да го потпише решението за прием на сите 35 рамковнои вработени бидејќи се со несоодветни квалификации за институцијата, премиерот Зоран Заев денеска најави дека ќе побара од вицепремиерпот Љупчо Николовски и владините служби, да достават предлог за негово разрешување. 

Отксако јавно се спротивстави на оваа владина одлука, Пауновски доби голема поддршка од јавноста, за, како што се наведуваше во коментарите,. интегритетот што го покажал во одбрана на професионалноста на една од најзначајните државни институции.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

„САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“: Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава

„САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“: Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава