30 Мај, 2024
0.0313

Втора конференција „Чувари на мудроста“ BACK 2 BACK: Спојуваме генерации раскажувајќи успешни приказни

Објавено во: Мои пари 19 Април, 2024

Добивај вести на Viber

На 11 јуни ќе се одржи втората конференција „Чувари на мудроста“, на која е предвидено да говорат истакнати бизнисмени, правници, архитекти, професори, музичари илуѓе од други области. Конференцијата е во организација на Халкбанк АД Скопје, а целта на овој настан е да се обединат и да се искористат искуствата и знаењето на докажаните и успешни професионалци во различни области за да се пренесат практични совети и мудрости на младите луѓе.

Целата дискусија е конципирана да се одвива во парови кои се од иста професија или со слична кариерна определба. Паровите ќе вклучуваат по еден искусен и еден помлад од фелата. Тие меѓу себе ќе треба да разговараат за определни прашања ставајќи фокус на нивната професионалност и на она што придонело за нивниот успех. Ќе ги споделат личните ставови и она во што веруваат. Публиката ќе има можност да слушне корисни совети за кариерен развој, но и за животната философија на говорниците од различни генерации.

„Луѓето се најголемата сила и највредното нешто што го има во која било професија. Затоа сакаме да ги мотивираме, да ги поттикнеме и да ги промовираме младите луѓе обезбедувајќи им простор за нивен креативен, професионален и личен развој. Менторството и давањето ветар во грб е една од работите што се исклучително важни при градење на кариера, а мудар совет е понекогаш водечка мисла на многу млади луѓе кои се на почетокот на својата кариера, истакна Маја Наумовска Савеска, директор на корпоративни и маркетинг-комуникации во „Халкбанк“ АД Скопје.

Втората по ред конференција „Чувари на мудроста“ BACK 2 BACK е важна поддршка и инспирација на младите професионалци и претприемачи. Оваа конференција не само што претставува поттик и храброст за младите и остварување на нивните планови, туку од неа ќе се пратат пораки за неопходноста од поголема самодоверба при чекорењето по професионалниот и по животниот пат.

Конференцијата ќе се осврне на неколку значајни теми: Што е клучно за успех од две различни перспективи; потоа особено важен предизвик со кој се соочуваат младите е како да изградиш кариера што преживува на долг рок; предизвикот на управување со времето, како и баланс на личниот и професионалниот живот.

Студентите ќе имаат можност да добијат дополнително стручни совети на големиот број работилници што ќе се реализираат во склоп на конференцијата.

Конференцијата е дел од поголемата кампања „Да ги слушнеме и гушнеме“, што започна во 2022 година, со намера да им даде глас на припадниците на повозрасните генерации. Во рамките на кампањата се спроведоа повеќе активности, настани и работилници во чиј центар беа пензионерите и повозрасните лица. 

Повеќе информации за кампањата „Да ги слушнеме и гушнеме“ и за конференцијата „Чувари на мудроста“ се достапни на https://cuvarinamudrosta.mk/, а сите детали за настанот годинава може да ги најдете тука.

Влезот за сите студенти ќе биде бесплатен, со приложување студентска легитимација, но заради ограничениот број присутни, задолжително ќе биде пријавувањето преку следната онлајн форма: bit.ly/Конференција-ЧувариНаМудроста

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

КРКА ЈА ПРЕЗЕНТИРАШЕ МОБИЛНАТА АПЛИКАЦИЈА ФЛЕБИ – БЕСПЛАТНО ДИГИТАЛНО РЕШЕНИЕ ЗА ЗДРАВИ ВЕНИ И НАВИКИ

КРКА ЈА ПРЕЗЕНТИРАШЕ МОБИЛНАТА АПЛИКАЦИЈА ФЛЕБИ – БЕСПЛАТНО ДИГИТАЛНО РЕШЕНИЕ ЗА ЗДРАВИ ВЕНИ И НАВИКИ

Новите модели на MS Energy ја менуваат дефиницијата за современа електрична мобилност

Новите модели на MS Energy ја менуваат дефиницијата за современа електрична мобилност

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Патувајте удобно и сигурно со Mastercard World Debit од Халкбанк

Патувајте удобно и сигурно со Mastercard World Debit од Халкбанк

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје