20 Јули, 2024
0.0272

ВУЧИЌ: Курти само ќе драматизира и ќе се дере

Објавено во: Балкан 26 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека не очекува ништо од средбата со косовскиот премиер Албин Курти во Брисел. Вели дека Курти ќе се дере и ќе драматизира. 

Тој ќе има три важни средби. 

За реформите, што сѐ можеме да направиме, а имаме и уште еден проблем што треба да го решиме и ќе го решиме во следните 7 дена. Особено сум му благодарен на Шарл Мишел, денешниот ден беше различен и стратешки многу важен, а и многу сум среќен што можев да разговарам со него за сите важни прашања, како за Европската Унија (ЕУ), така и за нашиот пат кон ЕУ, но и за сите важни светски прашања. Многу важни и многу добри разговори. Нè очекуваат разговори со Борел и со Лајчак, а потоа и со Курти“, рече Вучиќ, на неговото обраќање кон српската нација, објави српски Б92.

Претседателот коментираше дека е задоволен од реизборот на Урсула фон дер Лајен за шеф на Европската комисија поради претходните односи и дека нема да го коментира потенцијалниот избор на Каја Калас.

Српскиот премиер Милош Вучевиќ рече дека се спремни за компромиси со Косово, но тоа не значи дека едната страна целосно ќе изгуби, а другата ќе добие она што бара. 

Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПА ГО САКА СРПСКИОТ ЛИТИУМ ДА СЕ СПАСИ ОД КИНЕСКИОТ - зошто му е важно на Брисел да отвори рудник за литиум во Србија

ЕВРОПА ГО САКА СРПСКИОТ ЛИТИУМ ДА СЕ СПАСИ ОД КИНЕСКИОТ - зошто му е важно на Брисел да отвори рудник за литиум во Србија

ОПАСНА БОЛЕСТ УТВРДЕНА НА БАЛКАНОТ - најзасегнати се домашните животни,се преземаат итни мерки за спречување на ширење на заразата

ОПАСНА БОЛЕСТ УТВРДЕНА НА БАЛКАНОТ - најзасегнати се домашните животни,се преземаат итни мерки за спречување на ширење на заразата

„Србија ја забрзува својата европска интеграција“: Вархеј за меморандумот за разбирање „раст и нови работни места“

„Србија ја забрзува својата европска интеграција“: Вархеј за меморандумот за разбирање „раст и нови работни места“

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“