20 Април, 2024
0.0247

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Објавено во: Балкан 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ тврди дека се планира општ напад на северот на Косово. 

Toj вечерва изјави дека владата на Косово дала рок за пререгистрација на српските регистарски таблички до крајот на септември, што значи, како што рече, дека планираат генерален напад на северот на Косово најдоцна до 1 октомври. 

„Ја имаме петтата земја која го повлече признавањето и чекаме да влезат во процедура во која било организација за да ви го покажаме тоа“, додаде претседателот. 

Кажа дека Американците се најмалку арогантни во однос на сите други. 

„Тие се целосно поддржани од Велика Британија и Германија и другите земји од Квинта. Донесоа две одлуки, едната за ускратување на правото за влез со лични карти, каде што тие ќе воведат хартии со кои можете да влезете. Втората одлука е насочена кон протерување на Србите од северот на Косово, да се направи нова ‘Бура’, каде што во рок од два месеци сакаат да ги убедат Србите да се пријават под албанските таблички на РКС, веројатно ќе делат летоци, памфлети, знаете како се правело во Втората светска војна, па ќе ги убедат Србите, ако не ги убедат, тогаш ќе крадат таблички и возила. Колку Срби ќе преживеат тогаш, не ги интересира ниту ги интересира“, рече Вучиќ.

За Бриселскиот договор кажа дека косовските Албанци ништо не исполниле. 

фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?