20 Мај, 2024
0.0311

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

Објавено во: Финансии, Свет 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Кога станува збор за инвестирање, постарите земаат злато, помладите мислат на „девизи“, а најмладите мислат на биткоин, етереум, солана, рипл, бинанс монета или некоја друга криптовалута.

Досега сме слушале разни бајки за пазарот на криптовалути, од прекрасни за богатства преку ноќ до грди - за колапсот на царството на криптовалути, заробувањето на организаторите на некакви пирамидални шеми и општата пропаст на инвеститорите.

И двете верзии се точни. Па, во која фаза е сега берзата за криптовалути, изјави Игор Мирковиќ од компанијата ECD.rs, берза за криптовалути, која се занимава со размена на криптовалути.

- Пазарот на криптовалути покажува знаци на закрепнување на цените, што им сигнализира на инвеститорите потенцијал за континуиран раст. Оваа индустрија, како глобална, децентрализирана и отворена, има слични трендови во Србија како и во светот. Ние се стремиме да ги направиме најпопуларните криптовалути достапни за секој што сака да ги купи или продаде. Инвестирањето во нив стана популарно во Србија поради нискиот инвестициски праг и практичноста во споредба со традиционалните опции за инвестирање, како што се злато или недвижен имот, а покрај тоа, тие нудат сигурност во период на економска несигурност, за која малкумина инвестициски имоти во моментов можат да бараат - вели Мирковиќ.

Која е заработката

Кои се предностите од инвестирањето во криптовалути и дали просечен човек може да оди на берза со, да речеме, 100 евра - ова најмногу им пречи на луѓето кои сакаат да влезат во светот на криптовалутите, но немаат доволно знаење за да го направат тоа нивно.

- Инвестирањето во криптовалути им дава можност на сите да ја испробаат улогата на инвеститор, а понекогаш се случува вложените износи да се зголемат многукратно за релативно краток временски период. Ова ги прави криптовалутите привлечни. Неопходно е да се привлече внимание на можните ризици, но не можеме да го игнорираме растот на цените, кој може да оди стократно. За инвестиција од 100 евра тоа би било 10.000 евра. Ретко кој бизнис или инвестиција може да го направи тоа - вели Мирковиќ, додавајќи дека проблемот лежи во домашниот страв од берзанскиот бизнис, во тоа што берзата е многу понепристапна од криптовалутите.

- Нашите клиенти се економски образовани поединци кои ги ценат нивните напори и сакаат да ја заштитат својата заработка од инфлација. Тие сакаат да располагаат со своите пари кога и каде, со голема брзина и по ниски трошоци. Инвестирањето во криптовалути бара основно разбирање на технологијата, но пристапот е релативно едноставен. Корисници на криптовалути можат да бидат и правни лица, кои не само што инвестираат во криптовалути, туку ги користат и за плаќање - вели Мирковиќ, додавајќи дека некои луѓе добиваат компензација во криптовалути, рудари, но најчесто тие се инвеститори со визија да го искористат потенцијалот. на оваа растечка индустрија.

Дали помина времето на големите профити и рударството?

Рударството на Ethereum повеќе не е актуелно и се бара алтернатива каде би се користеле бројни графички картички. Пазарот продолжува да истражува алтернативи за неискористени рударски ресурси, прилагодувајќи се на промените во екосистемот на криптовалути, вели Игор Мирковиќ:

– Сепак, рударството на биткоин сè уште останува активно и профитабилно. Наградите за минираните биткоин блокови претставуваат значаен извор на приход за рударите. Рударите кои ќе успеат да ископаат блок Биткоин може да очекуваат награда во вредност од околу 220.000 долари по блок, забележувајќи дека цената на Биткоинот постојано се менува и оваа бројка може да флуктуира.

„КРИПТО-измамник“

Од време на време, во медиумите се појавуваат написи за падот на уште еден „крипто-измамник“, поттикнувајќи ги приказните за шемата Понзи кога станува збор за тргување со криптовалути.

- Скептицизмот кон новите можности е природен и здрав, но криптовалутите веќе се етаблираа како сериозна и докажана опција за инвестирање. Медиумите научија да ги разликуваат вистинските информации од дезинформациите и измамите. Напорите за едукација на корисниците за безбедносните мерки се клучни, бидејќи придржувањето до основните безбедносни практики ги прави криптовалутите еден од најбезбедните средства. Често одржуваме обуки на оваа тема и пишуваме блогови со цел да им помогнеме на сите да се заштитат. Кон крајот на минатата година учествувавме и на Меѓународната недела посветена на спречување измами - вели Мирковиќ.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ НА РЕГУЛАТОРИТЕ ЗА СТРУЈА И ВОДА: годишниот извештај открива колку се троши на плати и надоместоци за вработените

КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ НА РЕГУЛАТОРИТЕ ЗА СТРУЈА И ВОДА: годишниот извештај открива колку се троши на плати и надоместоци за вработените

„ФОРБС“ ОТКРИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МИЛИЈАРДЕРИ СО БРОЕН ИМОТ ВО ДУБАИ: Рајот за богаташите е тука

„ФОРБС“ ОТКРИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МИЛИЈАРДЕРИ СО БРОЕН ИМОТ ВО ДУБАИ: Рајот за богаташите е тука

ПОКРЕНА БИЗНИС СО КРЕВЕТИ, БЕЗ НИЕДЕН КРЕВЕТ: Запознајте го Брајан Чески, креаторот на платформата Airbnb

ПОКРЕНА БИЗНИС СО КРЕВЕТИ, БЕЗ НИЕДЕН КРЕВЕТ: Запознајте го Брајан Чески, креаторот на платформата Airbnb

Оваа работа може да ви донесе и до 15 000 евра по сезона: Си работите 10 минути покрај море, а покрај тоа капнува и бакшиш!

Оваа работа може да ви донесе и до 15 000 евра по сезона: Си работите 10 минути покрај море, а покрај тоа капнува и бакшиш!

Оние жолти мали центи кои ви се моткаат низ паричник можеби вредат многу повеќе: На една вредноста и е 2500 евра-еве ја листата

Оние жолти мали центи кои ви се моткаат низ паричник можеби вредат многу повеќе: На една вредноста и е 2500 евра-еве ја листата

БАНКАРСКА ЕКСКЛУЗИВА: СЛОВЕНЕЧКАТА НЛБ ПЛАНИРА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ АВСТРИСКАТА АДИКО БАНКА - таа е моќна во регионот, еве што би добиле Словенците

БАНКАРСКА ЕКСКЛУЗИВА: СЛОВЕНЕЧКАТА НЛБ ПЛАНИРА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ АВСТРИСКАТА АДИКО БАНКА - таа е моќна во регионот, еве што би добиле Словенците

„МРТВА ТРКА“ МЕЃУ ЕДНА БАНКА И ЕДЕН ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИ ГИГАНТ - кој колку „тежи“ на домашната бизнис сцена

„МРТВА ТРКА“ МЕЃУ ЕДНА БАНКА И ЕДЕН ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИ ГИГАНТ - кој колку „тежи“ на домашната бизнис сцена

ВРЕДАТ НЕВЕРОЈАТНИ 43 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ И ПРОДАВААТ 35 ВИДОВИ БОНБОНИ: Ја создадоа Нутела, а никој никогаш не ги видел нивните погони

ВРЕДАТ НЕВЕРОЈАТНИ 43 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ И ПРОДАВААТ 35 ВИДОВИ БОНБОНИ: Ја создадоа Нутела, а никој никогаш не ги видел нивните погони

НАД ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА НЕ ЧИНЕЛО ЛЕКУВАЊЕТО ВО СТРАНСТВО – еве каде најчесто се упатуваат пациентите за кои нема лек дома

НАД ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА НЕ ЧИНЕЛО ЛЕКУВАЊЕТО ВО СТРАНСТВО – еве каде најчесто се упатуваат пациентите за кои нема лек дома