30 Ноември, 2020
0.0341

За 2.000 долари продавале лажни вакцини против Ковид -19

Објавено во: Свет, Корона Вирус 12 Септември, 2020

Измамници во Ирак за 2.000 долари продавале лажни вакцини против Ковид -19. 

Полицијата во Техеран уапсила петмина обвинети за продажба на лажна вакцина против коронавирусот. 

За новинската агенција ИСНА, началникот на полицијата на западен Техеран, Мушин Хањерли, потврдил дека е разбиена криминална група која продавала лажни вакцини. 

Во полициската акција се уапсени пет луѓе. Вакцината ја продавале под името „ремдесивир“, а секоја ја наплатувале по 2.000 долари. 

Групата во Техеран продала 52 лажни вакцини и така заработила околу 100.000 долари.

Предупредувајќи ги граѓаните да внимаваат, Хањерли рекол дека шестмина измамени луѓе што ја купиле лажната вакцина починале, а конечната причина за нивната смрт треба официјлно да ја утврдат лекарите, пишува сараевски „Аваз“.

Во Иран досега од коронавирусот починаа повеќе од 23.000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално