24 Октомври, 2020
0.0185

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 17 Септември, 2020

Научниците имаат ново откритие во однос на тоа преку кој предмет најчесто се пренесува коронавирусот. 

Сепак, овој предмет граѓаните често забораваат да го дезинфицираат. 

Мобилните телефони можат да го пренесат Ковид - 19, покажува  студија направена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим, објави Танјуг.

Истражувачите потврдиле дека 93 проценти од студентите кои практикуваат пракса во болнички одделенија користат мобилни телефони, но само 16 проценти потврдиле дека носат нараквици.

Само три проценти од анкетираните одговориле дека ги дезинфицираат своите мобилни телефони секојдневно. 

„Овие навики, користејќи мобилен телефон во одделенијата каде што се пациентите, можат да ги поништат ефектите од процедурите за дезинфекција кои се подложени на медицински персонал во контакт со пациентите, бидејќи рацете, иако претходно биле дезинфицирани, по користењето мобилен телефон можат да станат извор или преносител на вируси како резултат на микроорганизми кои се собираат на телефони“, изјави  професорот Џанлорето Д’Ало.

Доволно е да се користат салфетки натопени во раствор со најмалку 70 отсто алкохол за чистење на телефоните.

Телефонските компании веќе издадоа упатства за дезинфекција на мобилните телефони.

Заразата се појави лани во Кина, а сега во светот се заразени над 30 милиони луѓе. 

И во Македонија бројката на заразени не е мала. За 24 часа имаме 186 нови заболени. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд