12 Декември, 2018
0.3394
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Заев до пратениците: Да си го простиме 27 април и да гласаме за државата да оди напред

Објавено во: Македонија 15 Октомври, 2018

Образложувајќи го предлогот премиерот Зоран Заев потенцираше дека сега најголемата одговорност за иднината на земјата е во рацете на пратениците. Ги повика сите да гласаат по сопствена волја, особено оние што се двоумат, да размислат како ќе гласаат. 

„НАТО и ЕУ се ретка работа која не обединува .

Заради политиката ни е подделено општеството, дури до омраза во семејството кое е основна клетка и затоа е крајно време да им кажеме стоп на поделбите. Заедничка ни е Македонија но и обврската кон граѓаните. Еве прилика да си простиме, да кажеме доста е, да си простиме пред грешките. Ајде да почнеме од тој април 27 кога прва мета бев јас, а потоа сите други пратеници кои беа мета на изманипулирани поединци“, посочи премиерот.

- Погледнете во иднината, во иднината на вашите деца, рече премиерот, додавајќи дека волјата на граѓаните е државата да оди напред, рече премиерот.

Политичарите доаѓаат и заминуваат, но нема друг начин, ако ние овде не се помириме, нема иднина за нашата земја, ако прво ние овде во Парламентот не си простиме, заради интересите на нашите граѓани.

Вашата историска улога ја очекуваат сите граѓани, но и светот кој едногласно ги подаде рацете и ја прифати нашата земја, додаде премиерот“, кажа премиерот.

Другиот избор, според него, ќе не фрли во изолација, и ќе ни ги врати назад политичките трауми што ги проживеавме во последните 27 години, а особено последните неколку години.

„Ајде да и дадеме на Европа една стабилна Македонија и Блакан кој нема да биде буре барут.

Погледнете длабоко во вашите срца, повикајте ја вашата совест, а историјата ќе ја запамети оваа одлука, за добро или за лошо“, посочи Заев кој секој пратеник го повика да одлучи по слободна волја.

Владата , дополни дека е подготвена да биде максимално подготвена за прифаќање на амандмани, но да бидат во духот на договорот од Преспа.


Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции