12 Јули, 2020
0.0340

Заев ги знае сите детали за бегството на Груевски: „Горам од желба да кажам се, но кога ќе дојде време“

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2018

Заев вели дека ги знае сите детали и дека е целосно информиран во врска со истрагата за бегството на екс премиерот и екс опозициски лидер Никола Груевски во Унгарија.

-И јас и министерот на полицијата Оливер Спасовски гориме од желба да ги кажеме деталите од истрагата-рече Заев.

Како што нагласи, законот во земјава налага кога е на сила налог за апсење, истрагата треба да се заврши и дури потоа да се соопштат резултатите.

Истрагата се однесува на прашањето кој и како му помогнал на Груевски да на напушти Македонија.

Груевски имено доби политички азил во Унгарија, а неговиот пат до таму уште не е официјално познат.

Избега од земјата поради затворската казна која треба да ја издржува, поради неправилности при купување на луксузниот мерцедес за потребите на владата.


Фото: Фејсбук-Зоран Заев

Можеби ќе ве интересира

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

МИЦКОСКИ ЗА БОМБАТА: Во разговорот нема ништо различно од она што и досега сум го кажал во јавноста

МИЦКОСКИ ЗА БОМБАТА: Во разговорот нема ништо различно од она што и досега сум го кажал во јавноста

ЗАЕВ ЗА БОМБИТЕ - тоа се само сегменти од разговори, затоа опозицијата ги пушта заткулисно

ЗАЕВ ЗА БОМБИТЕ - тоа се само сегменти од разговори, затоа опозицијата ги пушта заткулисно

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков