20 Февруари, 2019
0.2965
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Заев откри како реагирале Мицкоски и Иванов за Илинденска Македонија

Објавено во: Македонија 15 Октомври, 2018

Според премиерот Зоран Заев, не се точни обвинувањата на опозициските пратеници дека опозицијата не била вклучена во процесот на преговори. 

Тој ова денеска во Собранието го негираше. Заев вели дека секоја информација од преговорите била отворено и чесно споделена со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

„Не ни е лесно, ниту на нас Владата, ниту на вас опозицијата. Разговорите за предлогот „Илинденска Македонија“ уште еднаш беа потврдени на финишот на преговарачкиот процес. Причините беа промена на Уставот за внатрешна употреба. Тука беше веќе издебатирано, но веднаш беше одбиено од Мицкоски, а Иванов даде позитивен потстрек, не беше дециден, но позитивна беше дискусијата“ – рече Заев.

Тој додаде дека предлогот пропаднал затоа што бил одбиен и од грчката страна, иако Заев и грчкиот премиер, Алексис Ципрас првично го прифатиле.

Премиерот уште еднаш испрати апел до опозицијата дека сега е момент за обединување околу ЕУ и НАТО. 

Заев вели дека не сака ни да помисли што може да се случи ако се затвори вратата на евроатланското семејството.

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери