23 Мај, 2019
0.0229

Заев откри како реагирале Мицкоски и Иванов за Илинденска Македонија

Објавено во: Македонија 15 Октомври, 2018

Според премиерот Зоран Заев, не се точни обвинувањата на опозициските пратеници дека опозицијата не била вклучена во процесот на преговори. 

Тој ова денеска во Собранието го негираше. Заев вели дека секоја информација од преговорите била отворено и чесно споделена со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

„Не ни е лесно, ниту на нас Владата, ниту на вас опозицијата. Разговорите за предлогот „Илинденска Македонија“ уште еднаш беа потврдени на финишот на преговарачкиот процес. Причините беа промена на Уставот за внатрешна употреба. Тука беше веќе издебатирано, но веднаш беше одбиено од Мицкоски, а Иванов даде позитивен потстрек, не беше дециден, но позитивна беше дискусијата“ – рече Заев.

Тој додаде дека предлогот пропаднал затоа што бил одбиен и од грчката страна, иако Заев и грчкиот премиер, Алексис Ципрас првично го прифатиле.

Премиерот уште еднаш испрати апел до опозицијата дека сега е момент за обединување околу ЕУ и НАТО. 

Заев вели дека не сака ни да помисли што може да се случи ако се затвори вратата на евроатланското семејството.

Можеби ќе ве интересира

Богоевски: Благодарам на честа, овие две години да ви служам вам и на нашата држава

Богоевски: Благодарам на честа, овие две години да ви служам вам и на нашата држава

Доколку бил на местото на Крсто Мукоски ќе поднел оставка

Доколку бил на местото на Крсто Мукоски ќе поднел оставка

Фонтаните во централното градско подрачје се чистат и подготвуваат

Фонтаните во централното градско подрачје се чистат и подготвуваат

Јавноста ќе има увид за тоа колку троши Пендаровски

Јавноста ќе има увид за тоа колку троши Пендаровски

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ удрил лекар во Прилеп

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ удрил лекар во Прилеп

Заев по оставката на Богоевски: Човек што си ја сака земјата до небото

Заев по оставката на Богоевски: Човек што си ја сака земјата до небото

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Јовески верува дека Интерпол ќе ја објави потерницата за Груевски

Јовески верува дека Интерпол ќе ја објави потерницата за Груевски