12 Декември, 2018
0.3273
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2018

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ на Денот на македонската револуционерна борба во Македонскиот народен театар, но на истата не дојде поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“.

Се очекува да говори претседателот Хриустијан Мицкоски, а таму освен раководството се и стари поддржувачи како Коце Трајановски, Сашко Кедев и Ганка Самуилова Цветанова.

Присутен е и еден од најголемите поддржувачи на политиката на Мицкоски и раководството во исклучувањата и разрешувањата на неистомислениците од партијата - пратеникот Антонијо Милошоски.

- Добро е за партијата и за државата да се консолидира, да има јасен курс, опозиционен. Јас прв пат такви исклучувања кај СДСМ со Нано Ружин, Бузлески, Бучковски, Грчева, Буралиева и други - рече Милошоски на почетокот на прославата.


Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции