24 Јануари, 2021
0.0173

Земја од Латинска Америка создаде антиковид-серум

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Јануари, 2021

Аргентина разви антиковид-серум, и тој ќе се дистрибуира оваа недела. 

Државата ги заврши клиничките испитувања за хиперимун серум против коронавирусот, развиен од антитела земени од коњи, а неговата дистрибуција ќе започне во наредните денови, објави компанијата вклучена во студијата за серум. Серумот, кој ќе го пропишуваат лекари во болници и други медицински установи, е произведен од аргентинската компанија за биотехнологија „Имунова“, објави Ројтерс

Антиковид-серумот веќе ја помина последната фаза од клиничките испитувања, рече таа.

„Во моментов, фабриката произведува околу 60.000 шишиња серум месечно, што значи помеѓу 12 и 15.000 третмани, бидејќи третманот зависи од тежината на пациентот, така што варира помеѓу 4, 5 или 6 шишиња по пациент“, соопштија од „Имунова“.

Откако Аргентина биде снабдена со овој серум, „Имунова“ е во контакт со неколку земји од Латинска Америка и размислува за натамошно зголемување на производствениот капацитет.

„Веруваме дека ќе произведуваме 1.000.000 шишиња месечно во март“, рекоа од „Имунова“.

Aргентина има над 44.000 починати од коронавирусот. 

Буенос Аирес, град до 14 милиони жители во текот на летото 17 дена беше во карантин. 

И главниот град на Венецуела, Каракас беше во карантин со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИМАТЕ НОВИОТ СОЈ - нови симптоми на мутацијата на коронавирусот

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИМАТЕ НОВИОТ СОЈ - нови симптоми на мутацијата на коронавирусот

ЧОВЕК ОД МИЧИГЕН ЈА СЛУШНА ВЕСТА ШТО ЌЕ МУ ГО СМЕНИ ЖИВОТОТ - еве колку пари доби како лото награда

ЧОВЕК ОД МИЧИГЕН ЈА СЛУШНА ВЕСТА ШТО ЌЕ МУ ГО СМЕНИ ЖИВОТОТ - еве колку пари доби како лото награда

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг