20 Април, 2024
0.0258

Житото од Украина се доставува низ целиот свет

Објавено во: Економија 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Количината на жито извезено од Украина преку Црното Море ќе биде помеѓу 2 и 5 милиони тони месечно, соопшти Заедничкиот координативен центар (ЗКЦ) со седиште во Истанбул.

Со почетокот на целосната имплементација на иницијативата (во рамките на договорот за безбеден транспорт на жито од украинските пристаништа), извозниот капацитет од трите украински пристаништа би можел да достигне од 2 милиони тони до 5 милиони тони месечно. , се вели во соопштението на центарот.

Се забележува дека житото од Украина се доставува низ целиот свет.

Заедничкиот координативен центар посочи и дека снабдувањето со жито од Украина се врши долж поморскиот хуманитарен коридор со должина од 111 наутички милји и ширина од 3 милји. Бродовите вклучени во таков транспорт мора да ги почитуваат границите на коридорот.

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар вчера изјави дека извозот на жито од Украина според договорот продолжува без прекин.

Испораките на житото се вршат според планираното, без прекин, рече Акар, цитиран од турската државна телевизија ТРТ.

Во понеделникот, првиот брод ја напушти Одеса (бродот „Разони“ со 27.000 тони пченка). Вчера Заедничкиот координативен центар одобри заминување на уште три брода од Одеса и Черноморск. Тие носат 58.000 тони жито.

Испораките на жито се вршат според договорот потпишан во Истанбул на 22 јули меѓу Турција, Руската Федерација, Украина и Обединетите нации, со кој се обезбедува безбеден извоз на жито и прехранбени производи од украинските пристаништа. Договорот предвидува отворање на три украински пристаништа - Одеса, Черноморск и Јужни - за житото, кое не може да се извезе поради веќе тековната шестмесечна војна меѓу Русија и Украина. Во Истанбул беше формиран Заеднички координативен центар за проверка на товарот.


Можеби ќе ве интересира

Николоски за ВоА: Во изминатите 4 години менаџиравме криза и го штитевме стандардот, економијата доаѓа во фокусот

Николоски за ВоА: Во изминатите 4 години менаџиравме криза и го штитевме стандардот, економијата доаѓа во фокусот

ЛУКАРЕВСКА: Во наредниот мандат домашните компании ќе ги поддржиме со 180 милиони евра

ЛУКАРЕВСКА: Во наредниот мандат домашните компании ќе ги поддржиме со 180 милиони евра

НИКОЛОСКИ НА СРЕДБИ ВО ММФ: Здравите економски политики поттикнуваат забрзување на економскиот раст

НИКОЛОСКИ НА СРЕДБИ ВО ММФ: Здравите економски политики поттикнуваат забрзување на економскиот раст

ГРАЃАНИТЕ СЕПАК ШТЕДАТ: Koлку се зголемени вкупните депозити на домаќинствата?

ГРАЃАНИТЕ СЕПАК ШТЕДАТ: Koлку се зголемени вкупните депозити на домаќинствата?

ММФ: Kaкви се оценките за руската економија?

ММФ: Kaкви се оценките за руската економија?

СТРИМИНГ ГИГАНТОТ ГИ ИЗНЕНАДИ АНАЛИТИЧАРИТЕ: наспроти забраната за делење лозинка - голем раст на профитот и претплатниците

СТРИМИНГ ГИГАНТОТ ГИ ИЗНЕНАДИ АНАЛИТИЧАРИТЕ: наспроти забраната за делење лозинка - голем раст на профитот и претплатниците

Марко Бислимовски останува вонреден претседавач на Бордот на регулатори на Енергетската Заедница

Марко Бислимовски останува вонреден претседавач на Бордот на регулатори на Енергетската Заедница

ЕСКАЛАЦИЈАТА И ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК ЈА КАЧИЈА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве како да тргувате со црно злато

ЕСКАЛАЦИЈАТА И ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК ЈА КАЧИЈА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве како да тргувате со црно злато

„АЛКАЛОИД“ СЀ ПОБЛИСКУ ДО ЕВРОПА: Компанијата регистрираше ново друштво во Хрватска, осми по ред правен субјект основан во земја членка на ЕУ

„АЛКАЛОИД“ СЀ ПОБЛИСКУ ДО ЕВРОПА: Компанијата регистрираше ново друштво во Хрватска, осми по ред правен субјект основан во земја членка на ЕУ