22 Септември, 2020
0.0305

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Август, 2020

Научниците ја решија најголемата мистерија поврзана со коронавирусот. 

Истражување работено со заболени од коронавирусот покажува дека нашиот имунолошки систем поинаку реагира на оваа болест од вообичаено.

Имунолошкиот систем кај некои пациенти реагира сосема невообичаено, па кога одредени молекули и клетки не може да се изборат со вирусот, телото ги вклучува сите одбранбени механизми што му се на располагање.

Таквата неконтролрана реакција може да ги оштети здравите ткива, објави „Њујорк тајмс“.

„Видовме само некои сосема чудни работи во разни стадиуми од инфекцијата“, вели Акико Ивасаки, имунолог од Универзитетот „Јејл“ и автор на една од новите студии.

Почетната реакција, односно воспалението поради инфекцијата, не престанува дури и кога повеќе не е потребно.

Болеста трае подолго бидејќи вирусот е во состојба да го измами нашиот имунолошки одговор. Поради тој аларм, кој не престанува, нашето тело силно реагира и истовремено се напаѓа сам себе.

„Тоа е енигма. Имате силен одговор на имунолошкиот систем, а вирусот сепак се размножува“, вели Авер Огаст, имунолог од Универзитетот „Корнел“.

Имунолошкиот систем не умее да го пронајде вистинскиот пат до вирусот и да го нетурализира. Тоа се пренесува и на Б и Т-клеките, кои треба да соработуваат и да се борат против болеста.

Експертите сметаат дека проблемот изгледа е во тоа што кај потешко заболените пациенти телото се однесува како да е нападнато од некаков паразит.

Се истражува и потеклото на вирусот. 

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор. 

Властите во градот Вуху денеска откриле дека пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?