25 Јуни, 2024
0.0320

Аероклубот Скопје прославува 100 години постоење, низа активности во текот на целата година во чест на јубилејот

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Аероклубот Скопје оваа 2023 година прославува 100-годишнина од своето постоење, одбележувајќи еден век на промовирање и унапредување на воздухопловството во Скопје и пошироко во регионот. Од своето основање во 1923 година, Аероклубот Скопје е движечка сила во развојот на воздухопловството, безбедноста во воздухопловството и образованието и значително придонесе за растот и напредокот на оваа дејност.

За да го прослави овој значаен јубилеј, Аероклубот Скопје организира низа настани во текот на целата годината, почнувајќи со Акција за прибирање на „Нераскажани приказни“ и фото спомени на членовите на Аероклубот.

Аероклубот Скопје има планирано и низа активности за прикажување на историјата на клубот и придонесот кон воздухопловството во Македонија. Тие вклучуваат Изложба на стари фотографии уметнички модифицирани, издавање и промоција на книги, Син бал за доделување на признанија за истакнати членови, државни натпревари во сите воздухопловни дисциплини и семинари и работилници на теми поврзани со воздухопловството.

Прославата на 100-годишнината ќе кулминира со Аеромитинг со акробатски прикази, авиони од генерална авијација и воени авиони, што ќе се одржи на спортскиот аеродром „Стенковец“, кај Скопје на 16 септември 2023 година.

Предвидено е на Аеромитингот  да присуствуваат локални и меѓународни воздухопловни ентузијасти, владини претставници и почитувани гости.

Аероклубот Скопје измина долг пат од своето основање и низ овие години низ клубот поминале над 3.000 воздухопловни ентузијасти, пилоти, едриличари, падобранци и механичари. Низ овие години клубот изгради силна репутација за воздухопловна безбедност, образование и обука, и обезбеди можности за младите луѓе да продолжат со кариерата во воздухопловството.

Прославите на 100-годишнината на Аероклубот Скопје се доказ за трајното наследство на клубот и неговата посветеност за промовирање и унапредување на воздухопловството во регионот. 

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

АГЕЛЕР СО ЧЕСТИТКА ДО ВЛАДАТА: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство