29 Мај, 2024
0.0281

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ ЗА ФАКТОР 24: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка влада

Објавено во: Македонија 06 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.  

„Кризата е многу сериозна,  таа може да го загрози опстанокот на државата. Се работи за длабока политичка и општествена криза.  Граѓаните сè повеќе се поделени  и се враќа стравот кај луѓето. За  МАНУ два приоритети се важни - мирна разврска, дијалог во институциите и што побрзо формирање на политичка Влада“- оцени акад. Фити.

Според првиот човек на МАНУ, одговорноста за решавање на кризата лежи кај политичките партии  и нивните  раководства и шефот на државата,  а дијалогот мора да се води во институциите“.   

Претседателот на МАНУ, Таки Фити го реафирмира ставот на Академиците: „Разнебитувањето на институциите може да го доведе во прашање  опстанокот на Македонија“, предупреди првиот човек на Академијата.

Прашан дали  албанската Платформа е прифатлива за МАНУ , акад. Фити со одговор :

„МАНУ не гледа загрозеност на македонскиот јазик во т.н. албанска Платформа, МАНУ нема да прифати решенија  што се надвор од Уставот..“ .  

Во разговорот за Фактор 24 ,  првиот човек на МАНУ  одговара и на прашањата поврзани со  Манифестотот на ВМРО ДПМНЕ, за опасноста од растечкиот национализам, перманентното и забрзано задолжување на државата, за последиците од политичката  криза врз економијата, но и за ставот на академик Митко Маџунков кој албанската платформа ја оцени како националистички и иредентистички акт. 

Магазинот Фактор 24 кој е  проект на веб порталот Фактор  од оваа среда со нов тремин 19:15 часот на ТВ 24.  


Можеби ќе ве интересира

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!