30 Ноември, 2020
0.0218

Ангелов: Со спинувањето за двојазичност ВМРО-ДПМНЕ прави огромна штета

Објавено во: Македонија 18 Септември, 2016

Стојанче Ангелов, лидерот на Достоинство ја искритикува власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ за кревање на тензии во јавноста и влошување на меѓуетничките односи со спинувањето на изјавата на Заев поврзана со користење на албанскиот јазик, а исто така и го осуди излагањето на Зијаден Села кој побара федерализација.

– За каков соживот зборуваме доколку мнозинството Албанци бараат нивниот јазик да стане рамноправен и официјален јазик на целата територија на Македонија. Дали, доколку албанскиот јазик е официјален јазик на целата територија на Република Македонија ќе придонесе за подобрување на меѓуетничкиот соживот или за уште поголемо влошување на меѓуетничките тензии, посочи Ангелов. 

Тој исто така е загрижен доколку се инститира на јазична поделба тогаш односите меѓу Македонците и Албанците дополнително ќе се заладат.

- Доколку Албанците и Македонците престанат да се разбираат меѓу себе, а тоа ќе се случи доколку Албанците прекинат да го користат македонскиот јазик, ние уште повеќе ќе се оддалечиме. Од друга страна, зошто тие би биле привилегирани во однос на Србите, Турците, Ромите и другите етнички групи кои што живеат во Република Македонија. Дали Албанците кои што живеат во Швајцарија, Германија или Франција имаат право да го користат нивниот јазик и дали тоа штетно се одразува на нивното живеење во тие држави, рече Ангелов.

Можеби ќе ве интересира

Али Ахмети стана почесен доктор на Универзитетот во Тетово

Али Ахмети стана почесен доктор на Универзитетот во Тетово

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев: Попис во Македонија за да се види колку Бугари има

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев: Попис во Македонија за да се види колку Бугари има

Дванаесет лекари и медицински сестри на АРМ од денеска распоредени во тријажниот центар на Интерните клиники

Дванаесет лекари и медицински сестри на АРМ од денеска распоредени во тријажниот центар на Интерните клиники

Викендот пројде, Македонија не се распарчи

Викендот пројде, Македонија не се распарчи

Дачиќ: Заев не е политички незнајко, прашање е колку далеку ќе оди со Бугарија

Дачиќ: Заев не е политички незнајко, прашање е колку далеку ќе оди со Бугарија

СНЕГ И ДОЖД ОВАА НЕДЕЛА: Се очекува доста студено време

СНЕГ И ДОЖД ОВАА НЕДЕЛА: Се очекува доста студено време

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р. БУХОВА: Има вработени кои 15 месеци не се појавиле на работа, на секои две недели менуваат дијагнози, ДСЗИ ја утврдува веродостојноста на боледувањата

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р. БУХОВА: Има вработени кои 15 месеци не се појавиле на работа, на секои две недели менуваат дијагнози, ДСЗИ ја утврдува веродостојноста на боледувањата

Д-р.Исјановски и д-р. Бубало ја земаа наградата “Маж со најголем придонес во општеството” која отиде во рацете на сите медицински работници

Д-р.Исјановски и д-р. Бубало ја земаа наградата “Маж со најголем придонес во општеството” која отиде во рацете на сите медицински работници

Дали е можно дел од Македонците да се откажат од бугарските пасоши?

Дали е можно дел од Македонците да се откажат од бугарските пасоши?