23 Февруари, 2024
0.0344

Антонијо Милошоски: На 20 градежни материјали на „Бехтел и Енка“ референтна цена им е онаа на резиденцијалните објекти во Скопје

Објавено во: Македонија 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Пратеникот Антонијо Милошоски во емисијата „За или против“ на Алфа ТВ рече дека претставниците на власта надвор од нивните законски овластувања потпишале услови со изведувачот Бехтел и Енка за изградба на четирите автопатски делници,и дека затоа го кријат договорот. Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, власта поради тоа го крие договорот, инаку многу лесно ќе се увидат клаузулите каде е високата корупција

- Најмалку 20 градежни материјали немаат утврдена цена. Референтната цена најчесто се врзува со цената на злато, нафта, долар и слични валути и вредности. Тука во овој договор референтната цена е поврзана со резиденцијалните објекти во Скопје, рече поранешниот министер за надворешни работи повикувајќи се на детали од договорот, како што вели, обезбедени од свиркач.

Тој потврди дека утре во Собранието ќе биде гласањето за петте спорни закони со европско знаменце поврзани со договорото со „Бехтел и Енка“ и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаме против овие измени.

На Милошоски му е симптоматично и тоа што како да е изоставен од сето ова министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој како што вели пратеникот, во случајов е „помножен со нула“.

- Бочварски јавно кажа дека не постои основен проект за овие делници. Овде нема ништо, освен една скица.  

Владата потпишала таква ставка, доколку се јави некој проблем, не плаќа изведувачот, се плаќаат агенциите, претпријатија и институциите на државата, рече меѓудругото Милошоски.

Можеби ќе ве интересира

Пристигнаа 140.000 обрасци за пасоши на ГП Богородица

Пристигнаа 140.000 обрасци за пасоши на ГП Богородица

УСТАВОТ НЕ Е ОБИЧЕН ТЕФТЕР ХАРТИЈА ШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ВО КОНТИНУИТЕТ: Димитриевски вели ни треба претседател кој ќе биде гарант на Уставот и суверенитетот

УСТАВОТ НЕ Е ОБИЧЕН ТЕФТЕР ХАРТИЈА ШТО ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА ВО КОНТИНУИТЕТ: Димитриевски вели ни треба претседател кој ќе биде гарант на Уставот и суверенитетот

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

ДВЕ ПРОФЕСОРКИ, ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ, ДВАЈЦА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ТРОЈЦА ДОКТОРИ - кој се ќе „трча“ на претседателските избори

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски