27 Септември, 2023
0.0248

Апасиев: Провокатори ќе бидат уфрлени на протестите со цел да поттикнат насилство

Објавено во: Македонија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев на социјалните мрежи соопшти дека  од свиркачи во МВР добиле дојави дека власта прави списоци со провокатори кои ќе бидат уфрлени на протестите, со цел да поттикнат насилство. 

„После ова, планираат масовно апсење на демонстрантите! Затоа, јавно ве повикуваме - да избегнувате секаков контакт со полицијата и да дестимулирате носење фантомки! Левица не е против полицајците, Левица е против корумпираната врхушка на власт која ја шитка Македонија!“, напиша Апасиев.


Пратеникот од Левица, Борислав Крмов вели дека е донесена полиција од цела држава и граѓаните да бидат внимателни. Во 19 часот почнува нов четврти по ред протест против францускиот предлог.  

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски претходно изјави дека протестите мора да бидат мирни и демократски. Премиерот Димитар Ковачевски кажа дека не смее да се повтори 27 април. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

Обвинители заминале во Косово да бараат докази за скандалот со Онкологија

Обвинители заминале во Косово да бараат докази за скандалот со Онкологија