09 Август, 2022
0.0236

АРСОВСКА, КАСАМИ И КОЊАНОВСКИ ИМ ГИ ЗГОЛЕМИЈА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНИТЕ ЗА 2.806 ДЕНАРИ, ВЛАСТА Е ГЛУВА - ССМ вели: Нашиот штрајк почна да дава резултати

Објавено во: Македонија 25 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Во првите три дена од генералниот штрајк во цел јавен сектор платите на огромен број на работници во јавниот сектор кои работат во Градот Скопје, општините или во јавните претпријатија основани од Градот Скопје или општините веќе се усогласени за 2.806 денари согласно растот на минималната плата, објави Сојузот на синдикатите на Македонија.

„За усогласувањето од 2806 денари на платите на вработените во јавниот сектор разбирање имаат локалните власти и градоначалниците заедно со директорите на јавните претпријатија кои ја разбраа потребата да му се помогне на работникот во овие тешки времиња.

Градоначалниците на Град Скопје, Данела Арсовска, на Општина Тетово, Билал Касами и Општина Битола, Тони Коњановски веќе го прифатија главното барање на штрајкувачите за зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2806 денари во нето износ согласно зголемувањето на минималната плата и ги зголемуваат платите на вработените.

Истовремено, во моментот се водат преговори и преку социјален дијалог на локално ниво се очекува во следните неколку денови ова покачување да го добијат вработените од јавен сектор во најголем број на општини и јавни претпријатија оснивани од нив“, се вели во соопштението од ССМ.

Дополнително ССМ и синдикатите здружени во ССМ со успех ги завршија преговорите во ЈСП - Скопје, ЈП Комунална Хигиена - Скопје, ЈП Водовод и канализација - Скопје, ЈП депонија Дрисла - Скопје, ЈКП Водовод -Битола, КЈП Нискоградба - Битола, ЈП Комуналец - Битола, ЈП Пазари - Битола, ЈП Комуна - Крушево, ЈКП Комуналец - Прилеп, ЈП Чистота и зеленило - Куманово, ЈКП Тетово - Тетово, ЈП Водовод и канализација - Струга, ЈП Комуналец - Неготино, ЈП за изградба и одржување на јавен простор за паркирање и уредување и организирање на јавен локален превоз на патници во Општина Битола-ЈППЈЛП Битола, ЈПКР Услуга - Берово, ЈПКД Маврово - Маврови Анови, ЈП Комунален сервис - Валандово, ЈПКД Комуналец-Полин Стар Дојран и др.

„Се преговара и се очекува на почетокот на наредната недела да се потпишат спогодби во: ЈП Паркови и Зеленило Скопје, ЈП Паркинзи Струмица, ЈП Погребални услуги Св.Николе, ЈП Струмица Гас Струмица, ЈП Комуналец Св.Николе и др.

Важно да се нагласи е дека и покрај тоа што нашите колеги го исполнија главното барање, тие солидарно штрајкуваат и даваат поддршка на останатите штрајкувачи се до исполнување на барањата на Генералниот штрајк.

Генералниот штрајк, ССМ го организира за заштита на економските и социјалните права и остварување на следните барања од работен однос:

-склучување на Општ колективен договор за јавен сектор со утврдено зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2806 денари во нето износ согласно зголемувањето на минималната плата објавена во Сл. Весник на РСМ бр. 41 од 24 февруари 2022 година и утврдено право на регрес за годишен одмор во висина од 30 до 100 отсто од основицата.

За жал од страна на владините претставници ниту од владејачкото мнозинство во парламентот нема сигнали дека ги прифаќаат барањата на штрајкувачите иако им се случува генерален штрајк во  цел јавен сектор за прв пат по 20 години.

Некој штрајкува, некој навива!“, се вели во соопштението од Синдикатот.

Можеби ќе ве интересира

Се расчисти теренот за нова зграда каде што изгореа бараките на ЈП Улици и патишта

Се расчисти теренот за нова зграда каде што изгореа бараките на ЈП Улици и патишта

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола