24 Октомври, 2020
0.0246

Бараат закон за обештетување - оштетените од Еуростандард имале средби со сите политички партии

Објавено во: Финансии 18 Септември, 2020

Иницијативниот одбор на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард Банка соопшти дека одржале состаноци со сите пратенички групи во Собранието за поддршка во изнаоѓање на итно, изводливо и ефикасно решение за оштетените физички и правни лица.

Оштетените штедачи бараат итно носење на законско решение со кое државата ќе ги преземе побарувањата на физичките и на правни лица, депоненти во Еуростандард Банка, и во целост ќе ги обештети, а потоа државата да наплати од стечајната маса.

„За ова наше барање, Здружението претходно доби поддршка и од Владата на состанокот со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Фатмир Битиќи на кој беше искажана волја за наоѓање на решение на проблемот. Пратеничките групи на СДСМ, на ВМРО-ДПМНЕ, на ДУИ, на Алијанса за Албанците, на Алтернатива и на Левицам дадоа целосна поддршка за носење на законско решение во најскоро време со кое ќе се изврши целосно парично обештетување на физичките и правни лица депоненти од Еуростандард Банка“, се наведува во соопштението од Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард Банка.

А како што Фактор веќе пишуваше, формиран е и Одбор на доверители на Еуростандард банка, во кој членуваат Фондот за осигурување депозити, преку кој сега оди обесштетувањето, како и доверителите - компаниите ЕВН и ЈП Водовод и канализација. 

Можеби ќе ве интересира

Народна банка: 11 решенија за „Еуростандард“ за две години

Народна банка: 11 решенија за „Еуростандард“ за две години

Светска банка: Продолжената пандемија и рестриктивните мерки ќе го одложат економското закрепнување

Светска банка: Продолжената пандемија и рестриктивните мерки ќе го одложат економското закрепнување

ММФ ПОРАЧАЛ: Народна банка постапила правилно со одземањето на дозволата на Еуростандард, да не се политизира нејзината работа

ММФ ПОРАЧАЛ: Народна банка постапила правилно со одземањето на дозволата на Еуростандард, да не се политизира нејзината работа

ПРАТЕНИЦИ И ЕКСПЕРТИ - ќе има ли жешко собраниско чешлање на Еуростандард

ПРАТЕНИЦИ И ЕКСПЕРТИ - ќе има ли жешко собраниско чешлање на Еуростандард

ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА КОСТОВСКИ: Големи пари од Еуростандард се одлевале во струмичкиот регион и во фирма која требало одамна да биде банкрот

ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА КОСТОВСКИ: Големи пари од Еуростандард се одлевале во струмичкиот регион и во фирма која требало одамна да биде банкрот

КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА СТИГНАЛА ПРЕД ОСУМ ДЕНА - како ќе се одмотува клопчето Еуростандард банка

КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА СТИГНАЛА ПРЕД ОСУМ ДЕНА - како ќе се одмотува клопчето Еуростандард банка

Народна банка поднесе кривична пријава против поранешни одговорни лица во Еуростандард банка

Народна банка поднесе кривична пријава против поранешни одговорни лица во Еуростандард банка