13 Април, 2024
0.0256

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

Објавено во: Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска во интервју за локалните медиуми кажа дека односите на САД и Русија нема да се подобрат со години, па и со децении. 

„Мојата моментална позиција ми овозможува да зборувам покатегорично и поотворено отколку во други периоди“, изјави Медведев.

Кажа дека двете држави нема да можат да развијат нормални врски во наредните години по тоа што се случило, без оглед кој е на власт во Вашингтон.

Медведев повторил дека Москва никогаш не одбила да преговара со Киев бидејќи Украина е таа која забранува разговори, но обидите на западните земји да ја насочат Украина во таа насока останале безуспешни.

Тој рекол дека руски предуслови за такви преговори ќе бидат „признавање на резултатите од специјалната воена операција“. Вели дека Украина се обидува да го одложи преговарачкиот процес плашејќи се од моментален пораз. Слична изјава неодамна даде и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, дека односите со САД се нарушени и нема за брзо време да се обноват.  Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари 2022 година. 

Можеби ќе ве интересира

ТАТКО ХЕРОЈ ЗАСТАНА ПРЕД МОНСТРУМОТ ЗА ДА СПАСИ ЖЕНА И 3 ДЕЦА: Нова снимка од драмата во трговски центар во Сиднеј (ВИДЕО)

ТАТКО ХЕРОЈ ЗАСТАНА ПРЕД МОНСТРУМОТ ЗА ДА СПАСИ ЖЕНА И 3 ДЕЦА: Нова снимка од драмата во трговски центар во Сиднеј (ВИДЕО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели