22 Февруари, 2024
0.0296

БИЛ ИЛИ НЕ БИЛ ХРВАТСКИОТ МЕДИУМ ВО „ПЕСТАЛОЦИ?“: Градоначалникот и директорката демантираат

Објавено во: Македонија 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Јавноста ја тресат разни информации кои не доаѓаат само од Македонија туку и од целиот Балкан.

Денес, од страна на српскиот медиум Пинк, беше пренесен текст на хрватскиот медиум Недељног, чии новинари наводно биле во училиштето на Вања, „песталоци“ и разговарале со директорката и класната на девојчето.

Меѓутоа, градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски и директорката на училиштето, Катерина Атанасова демантираат дека била дадена изјава за хрватскиот медиум.

„На ниеден новинар не сум дал дозвола да го посетат Песталоци. Дали новинари смеат да доаѓаат и известуваат од училиштето е одлука на директорката и менаџментот, а било кој вклучително и новинарите, мораат да ги почитуваат нивните одлуки“ рече Горан Герасимовски, градоначалник на општина Центар.

Директорката на училиштето исто така појаснува дека медиумската екипа, која влегла без прашање, веднаш откако била забележана низ ходниците, им било дадено до знаење дека не смеат да снимаат и фотографираат без дозвола. Таа тврди дека новинарите не разговарале ниту со класниот раководител, ниту со неа. 

Од Основото јавно обвинителство пак апелираа да не се шират дезинформации кои можат само да ја потресат јавноста дополнително.

„Дејствијата на сите инволвирани се предмет на истрага во моментов за што секојдневно се прибираат вербални и материјални докази кои меѓусебно се споредуваат. Јавното обвинителство апелира во текот на истрагата да не се шират непроверени информации кои можат да наштетат на постапката, но и дополнително да ја вознемират јавноста” рекоа од ОЈО.

Инаку, што се однесува до самата истрага, се уште се чека да се изработи обдукцискиот наод на убиените Вања и Панче.


Можеби ќе ве интересира

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

ОД ВЧЕРА НА ПЛАДНЕ МУ СЕ ГУБИ СЕКАКВА ТРАГА: Се бара Александар Јошески, семејството на Фејсбук бара помош

ОД ВЧЕРА НА ПЛАДНЕ МУ СЕ ГУБИ СЕКАКВА ТРАГА: Се бара Александар Јошески, семејството на Фејсбук бара помош

СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО И 2.500 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА КОВАЧЕВСКИ - експремиерот доби апанажа, исто толку и ексминистерот за внатрешни

СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО И 2.500 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА КОВАЧЕВСКИ - експремиерот доби апанажа, исто толку и ексминистерот за внатрешни

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“

ВО ПУНКТОТ „ПРОЛЕТ“ ДА СЕ ВРАТИ ПРИНЦИПОТ „БЕЗ ЗАКАЖУВАЊЕ“: Ова го бараат самите граѓани, тврди Бојмацалиев

ВО ПУНКТОТ „ПРОЛЕТ“ ДА СЕ ВРАТИ ПРИНЦИПОТ „БЕЗ ЗАКАЖУВАЊЕ“: Ова го бараат самите граѓани, тврди Бојмацалиев

„ВИВА“ ЗАЕДНО СО НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ БРЕНДОВИ НА GULFOOD 2024

„ВИВА“ ЗАЕДНО СО НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ БРЕНДОВИ НА GULFOOD 2024

ГОЛЕМАТА КАШЛИЦА КАЈ „ГОЛЕМИТЕ“: Од упорното кашлање ве болат сите мускули

ГОЛЕМАТА КАШЛИЦА КАЈ „ГОЛЕМИТЕ“: Од упорното кашлање ве болат сите мускули

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?