21 Септември, 2020
0.0450

Богоевски: Ако не добиеме датум, треба да бидат спуштени телефоните за ЕУ

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2019

Сите очи овие денови се вперени во Франција и Брисел. Се нижат коментари, анализи, дебати со експерти, што ако конечната одлука в петок за Македонија биде недоделување датум за преговори.

Поранешниот пратеник Павле Богоевски децидно вели ако одлуката биде негативна, тогаш Македонија би требало да ги спушти телефоните за ЕУ.

-Ова однесување на Унијата е под стандардите и доста разочарувачки. Со тоа ќе падне и еланот во земјава а треба да бидеме и свесни дека одлуката во голема мера би се одразила во државата. Телефоните за ЕУ тогаш би требало да бидат спуштени-изјави Богоевски во синоќешната анализа на ТВ24.

Богоевски посочува дека недоделувањето на датум ќе донесе  внатрешни и надворешни политички последици. 

-Внатрешнополитичките ќе доведат до дестабилизација на позицијата на сегашната влада и можно е владата да го изгуби мнозинството заради неисполнето ветување од ЕУ. На надворешен план тоа се најмалите последици“ - потенцира Богоевски.

Според него најлошото сценарио ќе не оддалечи од ЕУ а во тој случај ќе ни останат само Русија, Турција и Кина.

Можеби ќе ве интересира

ШТО ИМ Е ПОЕНТАТА - Влегоа во Парламентот во коалиција со СДСМ, сега пратениците на БЕСА ќе бидат независни

ШТО ИМ Е ПОЕНТАТА - Влегоа во Парламентот во коалиција со СДСМ, сега пратениците на БЕСА ќе бидат независни

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец

Двајца млади од Брвеница завршија на скопските клиники - еве што ја предизвика несреќата

Двајца млади од Брвеница завршија на скопските клиники - еве што ја предизвика несреќата

Убиецот на Саздо вратен од Германија - ќе одговара пред македонски суд за убиството

Убиецот на Саздо вратен од Германија - ќе одговара пред македонски суд за убиството