20 Јули, 2024
0.0264

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

Објавено во: Свет 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Ситуацијата со мигрантите повторно е загрижувачка. Драматично е во Британија, бидејќи само во 2022 година, 1,2 милиони луѓе се преселиле во таа земја, најмногу во историјата. Од нив, 925.000 дојдоа од земји кои не се членки на ЕУ. Во исто време се иселиле 557.000 луѓе, така што нето имиграцијата била 606.000.

Променет е и составот на имиграцијата на луѓето кои не доаѓаат од ЕУ. Во 2022 година, 39 отсто од пристигнувањата биле поврзани со образованието, а во 2021 година овој тип на имигранти сочинувал 47 отсто од пристигнувањата во Обединетото Кралство. Уделот на оние кои дојдоа од хуманитарни причини, како што е војната во Украина, се зголеми од 9 на 19 проценти.

Спротивно на ветувањата на поддржувачите на Брегзит, напуштањето на ЕУ не ја забави имиграцијата. Самиот договор за излез беше ратификуван дури во јануари 2020 година, а таа година забележа драстично намалување на бројот на имигранти. Но, сега е сигурно дека станува збор само за влијанието на епидемијата.

Бројот на пристигнувања од ЕУ е преполовен во однос на годините пред пандемијата, а речиси тројно е зголемен бројот на имигранти кои не доаѓаат од некоја од земјите-членки на ЕУ. Разочарувачки се податоците за оние кои веруваа дека запирањето на имиграцијата е една од придобивките од Брегзит.

Фронтекс известува за голем пораст на бројот на илегални имигранти, особено на балканската рута

На почетокот на годината, Фронтекс објави дека во 2022 година бројот на нелегални гранични премини бил највисок од 2016 година. „Според прелиминарните пресметки, откриени се околу 330.000 нерегуларни гранични премини на надворешната граница на ЕУ од 2016 година и зголемување од 64 отсто во однос на претходната година“, се вели во јануарскиот извештај.

Речиси половина од илегалните премини се наоѓаат на таканаречената балканска рута, а повеќето се државјани на Сирија, Авганистан и Тунис. Бројот на Сиријците е двојно зголемен во споредба со 2021 година, на 94 илјади. „Жените сочинуваа помалку од една десетина од откриените лица, додека уделот на пријавени малолетници малку падна на околу 9 отсто од сите откриени лица“, тврди Фронтекс.

На балканската рута се забележани 145.600 илегални премини, 136 отсто повеќе отколку во 2021 година и најмногу од 2015 година. Речиси половина од сите нелегални гранични премини се забележани на балканската рута.

ФОТО: EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците