19 Септември, 2020
0.0175

Брегзит се повеќе се доближува да заврши без договор

Објавено во: Свет 05 Септември, 2019

Да се ​​врати контролата и да се врати суверенитетот на парламентот. Тоа беше еден од најгласните слогани на кампањата „Брегзит“ пред излезниот референдум во 2016 година. Како и сите други водечки принципи, и овој беше спектакуларно дебаклизиран. Ироничноста се надополнува само со тоа што тоа го стори еден од идеолозите на Брегзит и сегашниот британски премиер Борис Џонсон , кој на 28 август побара парламентот да биде распуштен привремено.

Идејата дека пратениците не заседаваат од втората недела од септември до 14 октомври, има за цел да го спречи Џонсон да ја напушти Велика Британија на 31 октомври без договор. Циничен маневар на премиерот ги надминува границите на уставните норми и ги надминува границите на политичката пристојност. Таа успеа да ги предизвика следниве работи:

- протести во еден куп британски градови наречени „Стоп за пучот“

- забрзување на поделеноста во редовите на сопствената Конзервативна партија и

- бесна трка во парламентот за да се спречи хаотичниот Брегзит .

Како што се одвиваат френетичките потези на Вестминстер, кои во вторникот ја втурнаа британската фунта на тригодишно дно во однос на доларот, клучот останува непроменет - со тоа што Џонсон во првите редови на Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор е огромен и расте со секој очаен блеф, пренесува бугарски капитал .

Борис Џонсон против парламентот

Тактиката на Џонсон како „Шок и ужас“ можеби биле наменети како приказ на моќ, но всушност ја изневерува неговата слабост - тој е неспособен да го води парламентот зад себе и затоа избира да го земе својот збор за тоа. Демонстрацијата, според анализата на институцијата Брукингс, има за цел да ја фрли нараквицата на две групи актери во крајната игра на Брегзит - лидерите на ЕУ и британската опозиција.

Џонсон се чини дека се надева дека распуштањето на парламентот ќе ја зајакне неговата преговарачка позиција за ЕУ. Идејата е дека ако Брисел верува дека пратениците не можат да го спречат премиерот да ја фрли земјата во хаотичен Брегзит, лидерите на ЕУ ќе бидат попростувачки на неговото инсистирање за план за непредвидени ситуации за Северна Ирска да биде отстранет од договорот за излез од ЕУ. 

„Ако парламентот не може да го блокира заминувањето без договор, ова ќе му даде можност на Џонсон да ги стави пратениците пред изборот „или-или“ - мојот договор или никаков договор. Ова ги зголемува шансите за постигнување договор преку парламентот и соодветно му дава на ЕУ соодветен стимул да предложи отстапки.

Но иако лидерите на ЕУ се подготвени да го слушнат „резервниот план“ на Џонсон тоа не изгледа веројатно, и се чини дека тие и особено Ирска се подготвени да ја изнесат целосно од договорот“, рекол за Капитал Доминик Волш, лондонски аналитичар од Центарот на Open Europe.

Кој може да го спречи Брегзит без договор

И покрај експлозивниот политички сентимент во Вестминстер што ја натера владата на Џонсон да го изгуби кревкото поранешно мнозинство, анти-либералните демократи се во парламентот. Без договор, ЕУ сè уште нема работна стратегија за да го спречи тоа. „Нивниот план е да се донесе закон што ќе го присили Џонсон да побара ново одложување за примената на член 50 од Договорот на ЕУ - но одложувањето не запира на Брегзит без договор, само го одложува. Веќе имаше две одлагања, но опцијата за Брегзит без Договорот е сè уште на маса. Има само две работи што можат да го сторат тоа - да гласаат за договор или да се поништи член 50. Досега, пратениците не се подготвени за ниту едно“, вели Доминик Волш.

Новите избори, исто така, нема да ја променат ситуацијата особено ако следната влада во Лондон не дојде до прифатлив компромис со ирската граница. Дотогаш, заканата од хаотичен Брегзит продолжи да се движи со страшна сила, без разлика дали ќе се случува на 31 октомври, 31 јануари 2020 година или кој било друг датум. И непосредниот шок под форма на недостиг на храна, лекови и недостатоци на гориво и блокада на пристаништата и аеродромите се само увертира за британските проблеми. "Всушност, Брегзит без договор ќе ги остави нерешени сите најсложени прашања во врска со нашите идни односи со ЕУ. И ќе остави нејасно дури и ако ќе има процес на следење за нивно решавање. Со други зборови, тоа ќе биде само почеток, а не крај", напишал подносителот на оставката пред две години од страна на британскиот амбасадор во ЕУ, Сер Иван Роџерс, во неговиот текст за Спектатор. Но, ова не е нешто што се чини дека му пречи на Борис Џонсон, ја завршува медиумот анализата.


Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата