30 Октомври, 2020
0.0227

БРОЈКИТЕ ГИ ВОЗНЕМИРИЈА ИТАЛИЈАНЦИТE: За еден ден над 2.500 нови заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Октомври, 2020

Аларматни се бројките за нови заразени од коронавирусот во Италија. 

Во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи со коронавирус. 

Ова е првпат од крајот на април, дневниот број на новозаболени да надмине 2.000, соопшти Министерството за здравство.

Уште 24 пациенти починаа од последниот ден, што е нешто повеќе од претходниот ден кога имаше 19. 

Се појави загриженост во оваа земја.

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, најави дека ќе побара од Парламентот да усвои продолжување на вонредната состојба до 31 јануари и дека ќе побара таков статус за целата држава. 

Во Италија скоро 36.000 луѓе починаа од коронавирусот. 

Во меѓувреме, Мадрид е прва европска престолнина која оди во карантин. 

Можеби ќе ве интересира

Европа има над 10 милиони заразени

Европа има над 10 милиони заразени

Нападите го натераа Макрон да распореди повеќе војници на улиците

Нападите го натераа Макрон да распореди повеќе војници на улиците

ПУТИН СЕ ПОЖАЛИ: Имаат проблеми при производство на вакцината против коронавирусот

ПУТИН СЕ ПОЖАЛИ: Имаат проблеми при производство на вакцината против коронавирусот

ЛИОН: Турците им се закануваат на Ерменците, извикуваа „Алаху акбар„ и „Ова е Турција“

ЛИОН: Турците им се закануваат на Ерменците, извикуваа „Алаху акбар„ и „Ова е Турција“

Во оваа држава се потврдени првите случаи на коронавирусот

Во оваа држава се потврдени првите случаи на коронавирусот

Втора исечена глава во Франција, овој пат во Ница: Маж со нож уби тројца во црква

Втора исечена глава во Франција, овој пат во Ница: Маж со нож уби тројца во црква

Меркел целосно ја затвора Германија од понеделник

Меркел целосно ја затвора Германија од понеделник

(ВИДЕО) Ерменците заробија арапски платеници кои војуваат во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Ерменците заробија арапски платеници кои војуваат во Нагорно - Карабах

Франција ќе оди во карантин?

Франција ќе оди во карантин?