12 Ноември, 2019
0.0163

Бугарија донира 150.000 евра за поплавените во скопско

Соседна Бугарија донира 150.000 евра за поплавените семејства во скопско.

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Септември, 2016

Овие средства се донираат со цел санирање на последиците и штетите од невремето. 

Ова е дополнување на техничката и хуманитарната помош, која Софија ја донира  за справување со последиците од поплавите од 6 август во скопскиот и тетовскиот регион, пренесе бугарската национална новинска агенција БТА.

Парите ќе бидат уплатени во два еднакви износи на сметката на Црвениот крст на Македонија за надминување на последиците од поплавата и на сметката на Министерството за финансии за справување со материјалните штети.

За Македонија донираа Србија, Хрватска, Турција, Косово, Албанија, БИХ, Словачка и други земји. 

Во поплавите на 6 август се удавија над 20 луѓе, а има и големи материјални штети. Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена