14 Април, 2024
0.0312

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ПОЧНАА ДА „ДИВЕАТ“: Новата недела, новиот месец и новиот квартал беа дочекани со ескалација на тензиите

Објавено во: Економија, Свет 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Цените на нафтата се искачија на највисокото ниво од октомври вчера, додека инвеститорите внимателно ги следеа новите закани за снабдување во услови на ескалација на конфликтот на Блискиот Исток и напад на украински беспилотно летало врз голема руска нафтена рафинерија.

Меѓународните референтни фјучерси на суровата нафта Брент за испорака во јуни се тргуваа по 88,58 долари за барел во 13:15 часот. по Лондон по 1,2 долари за барел во однос на претходната сесија. Фјучерсите на американскиот West Texas Intermediate (WTI) за испорака во мај беа 84,97 долари за барел, што е приближно 1,30 долари за барел.

Цените на Брент не се затворени над 90 долари за барел од 27 октомври минатата година.

Фјучерсите на Брент главно се тргуваат во тесен опсег помеѓу 75 и 85 долари за барел од почетокот на годината, но зголемениот геополитички ризик и силните економски податоци се чини дека поттикнаа добивки.

„Новата недела, новиот месец и новиот квартал се дочекани со ескалација на тензиите на Блискиот Исток со индиректно иранско учество“, рече Тамас Варга, аналитичар во нафтениот брокер PVM, во истражувачката белешка во вторникот.

Членката на ОПЕК, Иран, го обвини Израел за смртоносниот воздушен напад во понеделникот врз неговиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, во кој наводно загинаа седуммина негови офицери.

Техеран во вторникот вети дека ќе се одмазди за нападот, кој се сметаше за голема ескалација во војната меѓу Израел и Хамас. Израел не ја презеде одговорноста, а владиниот портпарол рече дека нема да ги коментира извештаите на странските медиуми, пренесува Sky News.

Варга од PVM предупреди дека потенцијалот за директно учество на Иран во војната Израел-Хамас може да предизвика „конфликт низ целиот регион со можно влијание врз снабдувањето со нафта“.

Во вторникот, Украина нападна една од најголемите руски рафинерии за нафта со напад со беспилотно летало во високоиндустрискиот регион Татарстан југоисточно од Москва, на околу 1.300 километри (800 милји) од линијата на фронтот на конфликтот.

Шефот на Татарстан Рустам Миниханов во објава преведена од Гугл на Телеграм дека индустриските локации биле цел на беспилотни летала во градовите Нижнекамск и Јелабуга.

Нема сериозни оштетувања, не е нарушен технолошкиот процес на компанијата“, рече Миниханов.

Русија - влијателна членка на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници, колективно познати како ОПЕК + - беше погодена од серија напади со украински беспилотни летала во последниве месеци и се обиде да ги ескалира сопствените напади врз енергетската инфраструктура на Украина.

Блиц.рс.

Можеби ќе ве интересира

Десет најплатени професии во САД: Девет се поврзани со медицината

Десет најплатени професии во САД: Девет се поврзани со медицината

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари