05 Февруари, 2023
0.0239

ЧУДОВИШТЕ ОД ЦИКЛОН: Носи снежна бура и опасност од поплави во регионот и во Македонија

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Според метеорологот Славчо Попоски, може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија ќе ги зафати „Чудовиште од циклон”.

Овој моќен циклонски систем со себе ќе донесе многу дожд кој може да предизвика и локални поплави. Сето ова ќе биде проследено и со силен, до олуен ветер, исто така овие процеси би можеле да бидат застапени и во форма на изразено невреме. Токму поради ваквата состојба метеорологот Славчо Попоски препорачува крајна претпазливост.

Ладниот воздух кој ќе продре во регионот ќе донесе и снег, како на планинските, така и на пониските места (градовите). Снегот поради зголемениот интензитет би можел да прави проблеми.

Кај нас во Македонија снег се очекува само на планинските места.

Можеби ќе ве интересира

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Протераниот бугарски пратеник очекува враќање на ветото за Македонија

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата