13 Јули, 2024
0.0233

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Косовската претседателка Вјоса Османи изјави дека косовските власти се подготвени да го разгледаат барањето на лидерите на Франција и Германија за одржување нови локални избори во четири општини на северот на Косово.

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Молдавија  апелираа до Србија и Косово што поскоро да организираат нови избори на северот на Косово, со учество на Срби. Османи им кажала дека законските процедури дозволуваат одржување нови избори.

„Тоа не се прави веднаш, но има законски процедури што им овозможуваат на граѓаните да одлучат дали сакаат избори“, изјави Османи.

Османи на Твитер напиша дека разговарала со Макрон и Шолц за последните случувања на Косово и „заедничките напори за мир, безбедност и стабилност“. Макрон и Шолц денеска имаа заедничка средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

foto facebook/Vjosa Osmani

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Падна град со големина на топче за голф

НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Падна град со големина на топче за голф

ВУЧИЌ: Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО

ВУЧИЌ: Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО

БАКТЕРИЈА КОЈА ГО НАПАЃА МОЗОЧНОТО ТКИВО ПРИСУТНА ВО ПРОТЕИНСКИ СЕНДВИЧИ: Производот се повлекува од продажба

БАКТЕРИЈА КОЈА ГО НАПАЃА МОЗОЧНОТО ТКИВО ПРИСУТНА ВО ПРОТЕИНСКИ СЕНДВИЧИ: Производот се повлекува од продажба

НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ СКИЈА И НА +40: Држава од соседството гради скијалиште, еве каде ќе може да зимувате на лето

НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ СКИЈА И НА +40: Држава од соседството гради скијалиште, еве каде ќе може да зимувате на лето

EКСТРЕМНО ЖЕШКО: Во Србија се измерени 50 степени

EКСТРЕМНО ЖЕШКО: Во Србија се измерени 50 степени

РАСКОШ И МИЗЕРИЈА: Кога Тито го посети езерото Треска и денес

РАСКОШ И МИЗЕРИЈА: Кога Тито го посети езерото Треска и денес