25 Февруари, 2024
0.0268

ЕВЕ КАКО ДА СЕ ПРЕЖИВЕЕ ЈАНУАРИ: Топ пет совети за „најдолгиот“ месец во годината

Објавено во: Финансии, Анализа 09 Јануари, 2024

Добивај вести на Viber

Финансискиот менаџмент е вештина која секој може да ја научи, најважно е да се менаџира со трошењето, вели Душан Узелац од порталот Каматица.

„Најтешкиот дел е да се соочиш со ситуацијата и да ја ставиш на вага. Често е непријатно да се види колку имаме, колку немаме или колку ни недостасува од животот што го замислуваме, а тоа е она што не оттргнува од финансиите“, изјави Узелац за Танјуг.

Тој изјави дека не е погрешно да се трошат пари или да се задолжуваат, но да не се менуваат навиките кои водат кон долгови.

„Ако се задолжуваме со навики кои предизвикале потреба од земање кредит, тогаш тоа значи дека цел живот ќе бидеме во долгови“, посочи Узелац.

Узелац истакна дека најважно е да имаме визија во која насока ќе го развиваме нашиот живот и ќе го одразиме на финансискиот менаџмент.

„Тоа е она што им недостига на многу луѓе бидејќи или се во бурната машинерија од ден на ден, од месец во месец, каде што ја немаат таа повисока финансиска цел“, објасни тој.

Според Узелац, повисока финансиска цел не мора да биде бројка.

„Според мене, најдобриот начин е да ја нацрташ својата иднина за две, три, пет години, кој може да ја визуелизира и потоа да ја прецрта на бројки и финансии и потоа ќе се случи најважното нешто, ќе се соочиш со ситуацијата и дали го живеете животот што можете да си го дозволите или да се турнете во долгови“, рече Узелац.

Соговорникот Танјуга објасни дека има разлика меѓу сиромаштија и сиромаштија.

Сиромаштијата е состојба на умот, состојба на безнадежност, а сиромаштијата е моментална состојба во паричникот што воопшто не мора да влијае на квалитетот на животот“, вели Узелац.

На новинарско прашање дали може да се процени лошо време за земање кредит, Узелац посочи дека не е во ред да земаме заеми што не можеме да ги вратиме или што ќе ни направат проблеми во отплатата.

„Ако имате финансиски навики кои ве принудуваат да земете кредит, а потоа не ги промените тие навики, туку продолжите со тие навики, така ќе биде се до моментот кога банката ќе ви каже дека повеќе не можете да си дозволите Заем.Токму тоа е отсуството на работа со финансии, отсуство на математика, планирање“, рече Узелац.

Зборувајќи за инвестициите, Узелац објасни дека таа е поделена на неколку нивоа.

„Едното ниво е да се набљудува вредноста на вашите пари, другото е всушност да се инвестира. На пример, инвестициското злато не е инвестиција, тоа е продажен трик. Тоа е зимски депозит што го оставате настрана за подоцнежна потрошувачка. Инвестиција е она во што инвестирате и тоа повеќе враќа пари од она што сте го инвестирале“, рече Узелац.

5 совети како да заштедите пари во јануари

Ова се секако универзални упатства за штедење, но особено е важно да се применат веќе во јануари. Доколку навреме „поставите“ нови планови и цели, полесно ќе ги одржувате во текот на преостанатите 11 месеци. Земете длабок здив, донесете цврста одлука и одете...

Поставете јасни финансиски цели

Кога ќе почнете да го разгледувате вашиот буџет, важно е да сфатите што сакате да постигнете и да ги нацртате вашите цели за годината. Знаеме, кога еуфоријата ќе истече и ќе започне студеното и темно време, повеќе би сакале да гледате телевизија отколку да се занимавате со вашите финансии. Но, ако се впуштите во тоа, можете да бидете сигурни дека сте во вистинско расположение за тековната година. Тоа е исто така добар начин да започнете да ги негувате вашите приходи/расходи, без разлика дали тоа е отплата на некој долг или создавање план за трошење што ќе ве врати на вистинскиот пат.

Купувајте попаметно

Иако цените се малку повисоки овој месец отколку во декември, кога продажбата генерално е на најдобро ниво, празничната распродажба сè уште трае. Затоа, искористете го ова време за да купите што ви треба, пред пролетта да ни донесе некои промени. Покрај тоа, ова не се однесува само на чевли, облека или предмети за домаќинството, електроника, туку и за храна. Следете ги големите апликации за супермаркети, истражете ја онлајн понудата и искористете ги овие слободни денови за да се фокусирате повеќе на паметното буџетирање.

Грижете се за вашата благосостојба

Почетокот на новата година носи и новогодишни одлуки за здравјето. Поголемата грижа за себе може да ви го даде токму она што ви е потребно за позитивно да влијаете на вашето здравје, но исто така може да ви помогне да заштедите пари - давајќи ви простор да се фокусирате на важните работи што сте ги планирале за оваа година. Можете да ја исчистите главата со одење на прошетка, трчање или возење велосипед, уживајќи во активност која не чини многу и ве одржува во форма. Здравото тело (и банкарскиот биланс) може да биде клучот за здрав ум.

Започнете со планирање

Друг начин да го „преминете“ овој период од годината што е можно полесно е да планирате проекти, и деловни и приватни, за следните неколку месеци. Ако си поставите цел,може да ви помогне да останете фокусирани и да останете на буџетот за да го исполните. Добра цел е, на пример, да се реновира куќата. Се разбира, можеби нема да можете да го пополните веднаш - но ништо не ве спречува да барате инспирација за дизајн, да ги проверите трошоците за нова бања или кујна и да го планирате буџетот за иднината.Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?